1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Bilgisayarda atom gücü


 1. Still Life

  Still Life rank8

  Kayıt:
  30 Ocak 2009
  Mesajlar:
  528
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Abu Dhabi

  Yeni bir kimyasal madde, çok daha güçlü ve hızlı bilgisayarların üretilmesini sağlayabilecek.


  Amerikalı bilim adamlarının üzerinde çalışmakta olduğu "bizmut tellürid" adlı kimyasal bileşiğin bilgisayarlarda kullanılan silikon çip teknolojisinin yerini alarak, çok daha güçlü ve hızlı bilgisayarların üretilmesini sağlayabileceği düşünülüyor.

  San Jose Mercury News'in haberine göre, yeni bileşik üzerinde çalışmalarını sürdüren California'nın Stanford Üniversitesi'nin fizikçileri tarafından ilginç bir madde olarak değerlendirilen bizmut tellürid, elektronların enerji kaybetmeden ilerleyebilmelerine olanak tanıyor.

  Stanford Materyal ve Enerji Bilimi Enstitüsü'nden Yulin Chen, bu yeni sınıf materyali anlamakta daha işin başında olduklarını belirterek, "Bir sonraki aşama öğrendiklerimizi uygulamak ve bunun üretilip üretilemeyeceğini, fonksiyonel olarak kullanılıp kullanılamayacağını görmek olacak" dedi.

  Bilgisayarlar son yıllarda daha hızlı, daha güçlü ve daha küçük hale geldi. Mühendisler iki yılda bir silikon çipin bileşenlerinin sayısını iki katına çıkarabiliyor.

  Ancak uzmanlar, silikon teknolojisinin sınırlarına ulaşmış olabileceğini ve bunun yerini alabilecek yeni madde arayışına ihtiyaç olduğunun altını çiziyor. Bilgiyi taşımakta "spintronik" teknolojisi de bir olasılık olarak değerlendiriliyor.

  ps:Şaşırdım 8O
   
 2. Unreminical

  Unreminical rank8

  Kayıt:
  21 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  251
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenciyim.
  Şehir:
  suzuz.

  Eğer böyle birşey yapılırsa ki - yapılacak gibi duruyor- bilgisayar devri atlar. Elektron kaybetmeden ilerlemesi + yük kazandırır. Performansı arttırır.
   
 3. Continuum

  Continuum  

  Kayıt:
  11 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.500
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Evren

  Doğru, - yönleri olabilir mi ?