Arkadaşlar bu konuyu açmamda ki asıl amaç bilgisayar mühendisliği hakkındaki teorik bilgileri değil bilgisayar mühendisliği okuyan , okumuş olan veya tanıdığı biri okumuş olan arkadaşların yorumlarını istiyorum bana göre teorik bilgiden çok daha fazla önemlidir bu.Evet şimdi sizin gözünüzden bilgisayar mühendisliği nedir , iş bulma şansı nelerdir , aldıkları maaşlar nelerdir ?

Okumadım ama o konuda bilgiliyim ''yazılım'' üzerine okursan çok daha iyi yerlerde olabiliyorsun.Ama göründüğü kadar kolay değil.

A

Anonymous

Guest
babacan operator olacan
autocad programını su gibi içecen
en kötü 3500$ maaaşı var

Kuzenim 3.500TL alıyor.

Kocaelide Bilgisayar müh. okudu.
Bende o bölümü cok istedim fakat olmadı, kimya mühendisligindeyim hayırlısı olsun.

CappaBaron demiş ki:
babacan operator olacan
en kötü 3500$ maaaşı var
Autocad uzmanlık alanım :)

Finalde dersden 2-3 kişi geçmişti onlardan biriyim xD

Ama bu kadar işe yarıcak oldugunu bilmiyordum:)

Ben bilg. müh. okudum. Sana tavsiyem büyük şirketlerde tanıdık torpilin varsa oku. Torpilin yoksa özel şirketlerde devletin mühendise verdiği paradan daha az bir ücretle çalışırsın ancak. Bakma 3500 5000 dolar diyenlere her işte çok kazanan insanlar vardır. Devlet şuanda mühendis kadrosundan girenlere sözleşmeli yaklaşık 2500 TL ücret veriyor. Tabi bu işte herşey toprile bakıyor. Benim torpilim yok dersen özel yazılım şirketlerinde iş bulursun 1500 TL(ist dışı) 2000 TL(istanbul içi) civarı, başlangıç olarak. Eğer İstanbul da oturmuyorsa ailen aldığın paranın büyük bir kısmını kiraya elektriğe suya internete yemeye içmeye yola vereceğin için para biriktirme şansın pek yok. O yüzden ailenin nerede yaşadığı çok önemli. Eğer sende benim gibi en kötü durumdaki mühendislerden biri olacaksan ya uzun süre arkadaşlarında beraber aynı evde yaşıyacaksın yada en kısa zamanda iyi maaşı olan biriyle evlenip kurtarıcaksın kendini.

ioriYagami demiş ki:
Ben bilg. müh. okudum. Sana tavsiyem büyük şirketlerde tanıdık torpilin varsa oku. Torpilin yoksa özel şirketlerde devletin mühendise verdiği paradan daha az bir ücretle çalışırsın ancak. Bakma 3500 5000 dolar diyenlere her işte çok kazanan insanlar vardır. Devlet şuanda mühendis kadrosundan girenlere sözleşmeli yaklaşık 2500 TL ücret veriyor. Tabi bu işte herşey toprile bakıyor. Benim torpilim yok dersen özel yazılım şirketlerinde iş bulursun 1500 TL(ist dışı) 2000 TL(istanbul içi) civarı, başlangıç olarak. Eğer İstanbul da oturmuyorsa ailen aldığın paranın büyük bir kısmını kiraya elektriğe suya internete yemeye içmeye yola vereceğin için para biriktirme şansın pek yok. O yüzden ailenin nerede yaşadığı çok önemli. Eğer sende benim gibi en kötü durumdaki mühendislerden biri olacaksan ya uzun süre arkadaşlarında beraber aynı evde yaşıyacaksın yada en kısa zamanda iyi maaşı olan biriyle evlenip kurtarıcaksın kendini.
Aynen öyle cok güzel acıklamışssın

Diyorum ya kuzenim bilgisay müh. okudugu 1.500tl ile ilk girişini yaptı işe daha sonra aile yanında yaşadı ve evlendi karısı endustrı mühendisi 4.000 tl alıyor kendide 3.500tl mis gibi yasıyorlar simdi

amasya1993 demiş ki:
ProAnqeLLs demiş ki:
CappaBaron demiş ki:
babacan operator olacan
en kötü 3500$ maaaşı var
$ dedinde $ aldı başını uçuyo 3500$ 6000tlye denk geliyo :starving:
en kötü...9 bin euro alıyor abim. gelince eve ufak bilgileri yazdirirm
Gerçekten merakla bekliyorum abinden gelecek bilgileri.

Uçmayin maaş konusunda Dünya o kadar toz pembe değil bu maaş rakamları biraz abartılı hemen tav olma bence.
Sadece şunu söylüyorum olay sende bitecek çünkü özel sektör adamı olcaksın büyük ihtimalle kendini geliştirirsen işinde en iyisi olmak için çabalarsan şu rakamlar bile az kalır yok orta halliyim diyorsan 1000 tl lik işin hayırlı olsun diyorum :)

HardlineTR demiş ki:
Uçmayin maaş konusunda Dünya o kadar toz pembe değil bu maaş rakamları biraz abartılı hemen tav olma bence.
Sadece şunu söylüyorum olay sende bitecek çünkü özel sektör adamı olcaksın büyük ihtimalle kendini geliştirirsen işinde en iyisi olmak için çabalarsan şu rakamlar bile az kalır yok orta halliyim diyorsan 1000 tl lik işin hayırlı olsun diyorum :)
Tabi böyle zaten işini seven bir insan az ile yetinmez her zaman kendini geliştirir benim için sevme yönünden bir sıkıntı yok önümdeki şuanki tek engel ygs-lys iyi bir puan alıp yıldız teknik bilgisayar mühendisliğine gitmek bunu başarırsam araştırdıklarımdan anladıklarıma göre gerisi benim için çok daha kolay olacak.

Yukarı Alt