Takımı
Galatasaray
Gartner Adlı Bir Pazar Araştırma Şirketinin Yaptığı Çalışma, Bilgisayar Bileşenleri Piyasasınde Yeterli Üretim Olmadığı İçin Fiyatların Artacağı Sonucunu Ortaya Koydu. Bu Yıl İçinde, Hangi Bileşenlerin Fiyatları, Ne Kadar Artacak?

Gartner adlı bir pazar araştırma şirketinin yaptığı tahminlere göre 2010 yılında bilgisayar bileşenlerinin fiyatları artacak.

Bu artışın en büyük sebebi olarak, önemli bileşenlerin üretim miktarının düşük seviyede kalması gösteriliyor. Üretim miktarının düşük kalması ise ekonomik durgunluğa bağlanıyor.

DDR3 fiyatları bir ay içinde %23 arttı

Piyasadaki duruma bir bakacak olursak, bu tahminin doğru çıkacağını görebiliriz. Örneğin DDR3 bellek fiyatları tüm dünya çapında geçtiğimiz aya göre %23 arttı. Sadece DDR3 değil, DDR2 ve diğer tip bellekleri kullanan firmalar, bellek depolamaya çalışıyorlar.

LCD panel fiyatları da düşük üretim yüzünden artmaya başladı. Panel fiyatlarının yakın bir dönemde %20 artması bekleniyor.

Düşük üretim sebebiyle fiyatı artacak olan bir diğer bileşen ise sabit sürücüler.

LCD panellerin fiyatlarının %20 artması bekleniyor

Tüm bu fiyat artışları eninde sonunda biz son kullanıcılara yansıyacak. Üretimin düşük olması, son kullanıcıya sunulan fiyatların yüksek olmasının yanı sıra tedarikçi firmalar için de düşük kar marjı anlamına geliyor.

Yukarı Alt