Beyindeki anıların resmi çekildi

3806944.jpg

ABD’li uzmanlar, beyinde anıların oluşum anı sırasında hücreler arasındaki iletişimi gösteren yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekmeyi başardılar.

Bilimadamları, beyindeki anıların haritasını çıkarmanın yolunu açacak bir keşif yaptı.

Araştırmada, bir farenin labirentte yolunu bulmasına kadar geçen süre içinde, beynindeki sinir hücreleri arasında 10 bin sinaps, yani kimyasal haberleşme olduğu anlaşıldı.

Bunu anlamak için ilk fare grubunun labirentte serbestçe dolaşmasına izin verildi, ikinci gruba hafıza kaybına neden olan ilaç verildi, üçüncü grup ise kontrol amacıyla kullanıldı. Sonuçlar ise üç grubun beyin faaliyetleri karşılaştırılarak elde edildi.

İncelenen bölgedeki sinir hücrelerinin her zamankinden daha güçlü şekilde birbirlerine bağlandıkları tespit edildi.

Uzmanlara bakılırsa bu sayede ileride insan beynindeki anıların haritası dahi çıkarılabilir

Kaynak Hurriyet Bilim ve Teknoloji Haberleri

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
anılarımın haritalarını çıkartmayı bırak amidala'yı kontrol edebilmeyi öğrensem yeter :lolmuch:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
1) amidala en sevdiğim nick pacificte.
2) amidala ve sin üyesi
3) amidala beyinde bulunan pirinç tanesinden ufak bir yapı heyecanlanmayı sağlıyor ani durumlarda onu kontrol altına alınca sakinleşiliyor...

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
extraloob demiş ki:
3) amidala beyinde bulunan pirinç tanesinden ufak bir yapı heyecanlanmayı sağlıyor ani durumlarda onu kontrol altına alınca sakinleşiliyor...

Karıştırmış olmasılısın hacım,o dediğin AmiGdala olmasın... :mrgreen:

Edit : Amidala Sin değil Brothers da...

Server
Flora
Takımı
Galatasaray

Padmé Amidala, Star Wars evreninde hayali bir karakterdir. İlk olarak Bölüm I'de Naboo gezegeninin genç kraliçesi olarak izleyici karşısına çıkmıştır.

Son çekilen üçlemede, Padmé, Galaktik Senato'da Naboo gezegenini temsil etmektedir. Padmé Anakin Skywalker'ın gizli karısı (Jedi'ların evlenmeleri yasak olduğundan gizlice evlenmişlerdir.), Luke Skywalker ve Prenses Leia Organa'nın anneleridir.

Amigdala nedir?

Amigdala insanlarda limbik halkanın altında, beyin sapının üzerinde bulunan ve birbirleri ile bağlantılı yapılardan oluşan badem şeklinde bir kütledir. Sağ ve sol olmak üzere iki lobtan oluşmuştur. Bilim adamlarının yaptığı deneylerden biri de şudur; Amigdalası alınmak zorunda kalan genç bir insanın yaşamı keskin bir değişime girmiş, olayların duygusal anlamını değerlendirmekte bir yetersizlik, bir anlamda duygusal bir körlük oluşmuştur. İnsanlarla iç içe yaşamayı seven , çok iyi konuşabilen bir yapıya sahip iken, yakın arkadaşlarına karşı kayıtsız hatta anne ve babasını tanıyamaz bir halde, herkesten uzak yapayalnız yaşamayı tercih etmiştir. Bu kayıtsızlığına karşı yakınlarının çektiği acılara bile duyarsız kalmıştır. Hissetmeyi hatta hissettiklerini hissetmeyi unutmuş gibidir. Tüm tutkuların, korkuların, üzüntülerin yerini büyük bir sessizlik ve duygusuzluk almıştır. Ağlamayı bile unutmuştur.
haklısın hacım komple karıştırmışım doğruları da yukarıdadır Wink

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
ohannes adam yeni imza yapmış manyaksın yaff yaratık güzel ama nick çok karanlık 4 kol mmm güzel güzel Razz

Karanlık olmasını istediğim için karanlık Razz Bence hoş oldu karanlık çalışmayı çok seviyorum ben yaf Razz Pantolondaki yazıya dikkat :)

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
zuahahha tospaya bak yazıyı sen söylemesen bir insan evladı onu göremez bu mudur sanat hacım sanat toplum içindir diyorsun biz yazıları görmüyoruz ahahahaa de get bi çekil yeniden yap gel :lolmuch: :mrgreen:

extraloob demiş ki:
zuahahha tospaya bak yazıyı sen söylemesen bir insan evladı onu göremez bu mudur sanat hacım sanat toplum içindir diyorsun biz yazıları görmüyoruz ahahahaa de get bi çekil yeniden yap gel :lolmuch: :mrgreen:
Sanat budur abicim. Düşündüğün gibi yapabilmektir...
Yaklaşık 2 saattir uğraşıyorum buna en uzun sürende dekopesi oldu arka planını görsen kafayı yersin Razz

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
hacım bir soru neden yurtdışında ki kitaplara veya oyunlara tasarımlar yapmıyorsun, konuya vakıflığım var nereden dersen bir isim vereyim çalışmalarına bak anlarsın zati mevzuyu.

devianart dan kerem beyit Cool

Wuwww Kerem abinin öğrencisiyim ben zaten.
Kerem abi abimin artkadaşı ben photoshopu onun sayesinde öğrendim, Çok yardımı dokundu saolasın. Hatta ilk tabletimide onun gazıyla almıştım :)

Yukarı Alt