1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Beyin ve din ilişkisi


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Atatürk Üniversitesi Psikaytri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Aydın, bayanlara beyin din arasındaki ilişkiyi anlattı.

  Palandöken İlçe Müftülüğü Konferans Salonu'ndaki programa bayanlar yoğun ilgi gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Mustafa Baytar, İslam Dini'ne göre insanın en güzel varlık olduğunu belirterek, insanı diğer canlılardan ayıran özelliğin başında düşünmenin geldiğini söyledi. Aklın ve düşünmenin ana merkezinin beyin olduğunu ifade eden Baytar, dini hizmeti verenler ile farklı alanlarda uzman kişileri buluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

  Prof. Dr. Nazan Aydın ise 'Aşkın Yaşantıların Beyindeki Yeri' konusunda konferans verdi. İnsanlar istedikleri maddiyata ulaşsa da manevi huzuru aradığına dikkat çeken Aydın, insanlarda hep inanma ihtiyacı olduğuna değindi. Dünyanın değişik bölgelerinde inancını yaşayan insanların videolarını izleten Aydın, insanların ibadet yaparak, dua ve zikir ederek manevi huzuru bulmaya çalıştıklarını dile getirdi. Beynin bölgelerini anlatan Aydın, dini yaşantıyla hissedilen duyguların beynin bölgeleri ile olan ilişkisini anlattı.

  Beynin ön kısmının insanın mantığının ve uygun davranışlarının yeri olduğunu ifade eden Aydın, bu bölgenin insanı diğer canlılardan ayırdığını vurguladı. Beynin parietal bölgesine değinen Aydın, beynin bu kısmı sayesinde insanın dış ortamı idrak edebildiğini belirterek, ibadet edildiğinde bu parietal bölgenin aktif olmaması gerektiğini açıkladı.


   
 2. Darknes08

  Darknes08 rank8

  Kayıt:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  375
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  Memur
  Şehir:
  İzmir

  Derin bir konu :) fakat son zamanlarda mantıksız gelen o kadar çok şey varki bazen ayırt etmekte güçlük çekiyoruz.