Spare_

Bilgiliyim
Kayıt
24 Kasım 2008
Mesajlar
2.764
Beğeniler
1
Şehir
^^ T.C / İST ^^
İki adam altı köpeğin çektiği bir kızakla Ladin ormanlarının soğuk karları arasında ilerlemektedir. Hava o kadar soğuk­tur ki nefeslerinin buharları havaya çıkınca donmaktadır. Kızağın ar­ka tarafında ise gömülmek için bir başka şehre götürülen bir ceset vardır. Bu iki adam, cesedin kendilerin­den daha şanslı olduğunu konuşmaktadırlar. Çünkü böyle bir yerde kendileri ölse kimse kendilerini bir başka yere götürme­yecek, onların ceseti ancak aç kurtların karnını doyuracaktır. İki adam, kurtların ulumalarını duymakta ve çok fazla korkmaktadırlar.
Adamlardan birincisi olan Bili, aç kurtların arkalarında onları takip ettiğini anlamıştır. Diğeri Henry ise çok korkmaktadır. Sadece üç fişek­leri vardır. Yavaş yavaş köpeklerin azaldığını anlarlar. Geceleri kurtlar köpekleri kapıp yemekte, adamların yanında ateş yandığı için onlara yaklaşmamaktadır. Ancak dişi bir kurt, onların yanına kadar sokulmakta, onlara taze etmiş gibi ba­ktıktan sonra tekrar uzaklaşmaktadır. Adamlar kurdun köpek türünden geldiğini bu sebeple yanlarına yaklaşabildiğini düşünür.
Kurtlar her defasında yanlarına kadar yaklaşmakta, bu da adamların sinirlerini iyice bozmaktadır. Ve bir gün Bili’i yakalarlar. Bili, kurtlar tarafından yenir. Henry, geceleri hiç uyumamakta, tek koruyucusu ateşe iyice sokulmaktadır. Kurtlar ateşe yaklaşamadıklan için bu olay birkaç gece böyle devam eder. Artık uykusuzluktan canından bile vazgeçecek duruma gelir. Birgün tam kurtların yaklaştığı esnada adam uyuyakalır ve o anda ateş söner. Adam kurtlara yem olacağı esnada bazı adamlar ona rastlar ve tesadüfen kurtulur.
Bu aç kurt sürüsünün içinde en öne çıkan dişi kurttur. Önderin yanı başında yer alır her avda. Bir yere doğru iler­lerler. Burada av eti bol olduğu için bir süre beslenebilirler. Dişi kurt için sürü içinde iki kurt birbirlerine saldırır ve savaş­ta genç kurt ölür, yaşlı kurt dişi kurda sahip olma hakkını ka­zanır. Bundan sonra yaşlı kurtla dişi kurt birlikte avlanmaya, öldürmeye ve yol almaya başlar. Zamanla dişi kurt hamile kalır ve bir mağaraya çekilir. Yaşlı kurt onu bu dönem boyun­ca besler. Fakat kıtlık vardır. Av bulamamaktadır. Dişi kurdun beş tane eniği olur. Diş kurt çok hırçınlaşmıştır. Baba kurtların aç olduklarında kendi eniklerini yediğini bildiği için yaşlı kur­du eniklerine yaklaştırmamaktadır. Yaşlı kurt zor bela dışarı­da tavuk, kuş avlamakta fakat bu av eniklere yetmemektedir. Müthiş bir kıtlık baş gösterir ve enikler birer birer ölür. Yalnız­ca bir tanesi hayatta kalır. Hayatta kalan boz enik mağaradan başka bir dünyadan haberdar değildir. Babasının bir av sıra­sında ölmesi ile dışarıya çıkmaya ve dünyayı tanımaya başlar. Vahşi doğada canlı ve cansız varlıkların olduğunu, canlıların tehlikeli olabileceğini anlar. Doğada sen yemezsen seni yerler kuralının geçerli olduğunu idrak eder. İlk yediği ta­vuk avı ile taze et ve kanın lezzetini tanır. Bundan sonra or­manda çok iyi avlanabilen bir kurt hâline gelir.
Bu boz eniğin hayatında bir değişim olur. Boz enik, ilk kez ormanda ateş yakan insanlarla karşılaşır. Onların kendin­den daha üstün olduğunu anlar. Meğer Kızılderili olan bu dört adam boz eniğin annesini tanımaktadırlar. Onu yan­larına alınca boz eniği de alırlar. Sahibi ona Beyaz Diş adını takar ve çadırlarının olduğu yere götürür. Beyaz Diş, zaman­la evcilleşir; fakat sahibinin köpekleri tarafından dışlanır. Bu yüzden çok sinirli bir kurt olur. Annesinden de ayrılmak zo­runda kalınca kendini yapayalnız hisseder.
Sahibi onu sık sık dövmesine rağmen o sahibine alışmış­tır. Onlarsız bir hayat düşünememektedir. Fakat bir gün Yakı­şıklı Smith adlı çok çirkin ve gaddar bir adam onu satın alır. Sürekli sahibinin yanma kaçan Beyaz Diş, yakışıklı Smith’ten feci şekilde dayak yer, ona hiç alışamaz bu yüzden. Yakışıklı Smith, onu kafesin içine tıkar ve dövüştürmek için kullanır. Yanına koyduğu en güçlü köpekleri dahi yendiği için onun üzerinden çok para kazanır. Fakat Beyaz Diş, çok yırtıcı ve nefret dolu bir hayvan olmuştur. Onu bu korkunç yaşantıdan Weedon Scott kurtarır. Merhametli ve saygın bir adam olan Scott onun hâline acır ve onu bu adamdan kurtarır. Ona sev­giyle yaklaşır, okşar. Başlangıçta insanlardan hep dayak ve ceza gören Beyaz Diş ona yaklaşmaz, yırtıcı davranır. Daha sonra aralarında çok güzel bir muhabbet gelişir. Beyaz Diş, sahibine sevgi dolu bakar, onun elinde evcilleşir, insanlara kötülük yapmaz. Bir gün, Scott’in sıcak iklime sahip memle­ketine dönmesi gerekir. Beyaz Diş, bunu önceden sezer ve içine bir hüzün çöker. Sahibi kurdun sıcak iklimde yaşamaya­cağını düşündüğü için onu götürmeyecektir. Onu, sahibinin gidişini görmemesi için bir yere kapatırlar. Fakat Beyaz Diş kapatıldığı yerin camını kırar ve sahibinin gemisine son anda biner. Scott, onu götürmek zorunda kalır.
Scott’ın ailesi, kurt olduğu için Beyaz Diş’i istemezler. Ondan korkmaktadırlar. Fakat Scott onun evcilleşeceğini söyler. Beyaz Diş, birkaç kişiyi yaraladıktan ve komşuların ta­vuklarını yedikten sonra bunların yapılmaması gerektiğini an­lar ve bir köpek gibi evcilleşir. Ailenin hayatını bir hırsızdan kurtarır. Bunun üzerine artık bu evde yaşayacaktır. Komşu­larının köpeğinden enikleri de dünyaya gelir.

 

Absence

 
Kayıt
29 Aralık 2007
Mesajlar
8.261
Beğeniler
1
Tüh bilseydim burda bulacağımı okulda bunu seçerdim
Neyse seçtikleriminde özeti vardır.
Mesneviden seçmeler
Dedem Korkut hikayeleri
 
Yukarı Alt