Turkcell Süper Lig'in 9. haftasında Trabzonspor ile Beşiktaş, Hüseyin Avni Aker Stadı'nda seyircisiz oynanan maçta karşı karşıya geldi. Beşiktaş, 2-0 yenik düştüğü maçta 3 gol birden bularak galibiyete uzanan taraf oldu. Trabzon'da oynanan bu derbinin bir diğer ilginç yönü ise, galiyeti getiren Bobo'nun maçın son 10 dakikasında Beşiktaş kalesini koruması oldu.

Bobo6.jpg

6 DAKİKADA 2 GOL
Maça fırtına gibi başlayan Trabzonspor karşılaşmanın henüz 30. saniyesinde Gökdeniz Karadeniz ile öne geçti. Beşiktaş erken gelen bu golün şokunu henüz atlatamamışken, Ibrahima Yattara 6. dakikada bulduğu golle skoru 2-0'a taşıdı.

Maçta yenik duruma düşen Beşiktaş oyun disiplininden kopmadı ve Burak Yılmaz'ın 22. dakikada attığı golle ümitlendi. Bu golden 4 dakika sonra kazanılan penaltıyı gole çeviren Delgado eşitliği sağladı.

İlk yarısı bu skorla sona eren karşılaşmanın ikinci yarısında Ertuğrul Sağlam, Nobre'yi oyundan alırken, Bobo'yu sahaya sürdü. Genç golcü Bobo 74. dakikada takımına 3 puanı getiren golü attı.

KALECİ BOBO
9. haftada oynanan bu derbide sahalarda az rastlanır bir olay da yaşandı. Maçın 79. dakikasında Rüştü Reçber, kırmızı kartla oyun dışında kalınca golcü oyuncu Bobo kaleci kazağını sırtına geçirdi. Uzatmalarla birlikte yaklaşık 15 dakika Beşiktaş kalesini koruyan Bobo, siyah beyazlılarda efsane isim haline gelen Daniel Pancu'yu hatırlattı.

Beşiktaş'ın unutulmaz kalecileri Bobo ve Pancu!

Trabzonspor ile Beşiktaş arasında yapılan haftanın önemli maçında gülen taraf Beşiktaş oldu. Siyah-beyazlılar, ilk 6 dakikada 2-0 yenik duruma düştükleri ve kalecisiz 10 kişi tamamladıkları maçı 3-2 kazanarak, tarihteki 100. randevudan 3 puanla ayrıldı.

Trabzonspor'un cezası nedeniyle seyircisiz yapılan maçı kazanan Beşiktaş, Trabzonspor'u aynı zamanda deplasmanda 5 yılı aşkın bir süre sonra yendi.

Rakibi karşısında Hüseyin Avni Aker Stadı'nda son galibiyetini 2001-2002 sezonun 18. haftasında, 20 Ocak 2002 tarihinde 5-0 öndeyken çıkan olaylar nedeniyle hakem Serdar Tatlı'nın 85. dakikada oyunu tatil etmesi ve daha sonra Futbol Federasyonu tarafından hükmen 5-0 tescil etmesiyle elde eden siyah-beyazlılar, 2002-2003 sezonunda 1-1 berabere kaldı.

Beşiktaş, 2003-2004 sezonunda 3-0, 2004-2005 sezonunda ise 1-0 yenildiği Trabzonspor ile 2005-2006 sezonunda bordo-mavili takımın cezası nedeniyle İzmir'de yaptığı maçı 2-1 kazanmıştı. İki takım arasında geçen sezon Trabzon'da yapılan maçta ise Beşiktaş 2-0 öne geçmiş, ancak Trabzonspor ikinci yarıda üstüste bulduğu gollerle maçtan 3-2 galip ayrılmıştı.

BOBO OYUNA GİRDİ, GOLÜNÜ ATTI, KALEYE GEÇTİ
Trabzonspor ile Beşiktaş arasında yapılan haftanın önemli maçının son anları oldukça ilginç anlara sahne oldu ve 2004-2005 sezonunda Beşiktaş'ın Kadıköy'de Fenerbahçe'yi 4-3 yendiği maçı hatırlattı.

Beşiktaş'ta oyuna 68. dakikada giren ve 73. dakikada takımını 3-2 galibiyete taşıyan golü atan Bobo, maçı kalede tamamladı.
Siyah-beyazlı takımın kalecisi Rüştü'nün 79. dakikada kırmızı kart görmesi ve Beşiktaş'ın o ana dek 3 oyuncu değişikliği hakkını kullanması nedeniyle Bobo, maçın 80. dakikasında eldivenleri giyerek kaleyi korudu. Brezilyalı futbolcu, uzatmalarda birlikte 13 dakika kalede görev yaparken gol yemedi.

Bobo, kalede kaldığı süre içinde 83. dakikada bir yan topu yumruklarıyla uzaklaştırdı, 85. dakikada ise Umut'un şutunda topu kontrol etti.

BOBO, PANCU'YU HATIRLATTI
Beşiktaş ile Fenerbahçe'nin 2004-2005 sezonundaki Kadıköy'deki randevusu Türk futbol tarihine geçmişti. 17 Nisan 2005'de FB Şükrü Saracoğlu Stadı'nda yapılan maç adeta gol düellosu biçiminde geçerken, Beşiktaşlı futbolcu Daniel Gabriel Pancu'nun kaleye geçmesi maça damgasını vurmuştu.

Beşiktaş kalecisi Oscar Cordoba'nın 80. dakikada kırmızı kart görmesi sonucunda, siyah-beyazlıların 3 oyuncu değiştirme hakkını kullanmış olmaları nedeniyle kaleye Pancu geçti. Uzatma bölümüyle birlikte 18 dakika kaleyi koruyan Rumen futbolcu, yalnızca penaltıdan 1 gol yerken, Beşiktaş Kulübü, 4-3 kazanılan bu maçın anısına hatıra tişörtleri yaptırmıştı.

BOBO: "GOL YEMEYECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM"
Maça damgasını vuran Beşiktaşlı Bobo, maçtan sonra yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, Ceyhun'un kullandığı serbest vuruşta korktuğunu, Umut'un kafa vuruşunda ise iyi yer tuttuğundan dolayı topu kurtardığını söyledi.

"Takıma yardımcı olmak için kaleye geçtim. Sezonun başında fizik olarak hazır değildim. Dizimde ve belimde sorunlar vardı. Oyuna da sonradan girdim" açıklamasını yapan Bobo, kaleye geçme konusunda Cisse'nin de istekli olduğunu, fakat kendisini iyi hissettiği için kaleye geçtiğini söyledi.

Takımının galibiyet golünü de atan Bobo, "Kaleci değiştirirken Cisse kaleye geçmek istedi. Sonra ben de kaleye geçmek istedim. O an iyi olduğumu hissettim ve gol yemeyeceğimi düşündüm. Önden gelen toplar tehlikeliydi. Serbest vuruş pozisyonundan korktum. Kafa topu da tehlikeliydi. İlk defa kaleye geçtim. Kaleci olmak çok zor. En ufak hatada takımınız gol görüyor" açıklamasını yaptı.

RÜŞTÜ: "TOPU GÖĞSÜMLE UZAKLAŞTIRDIM"
Beşiktaş'ın deneyimli kalecisi Rüştü Reçber ise kırmızı kart pozisyonunda hakemlerin yanlış karar verdiğini, topu eliyle değil göğsüyle uzaklaştırdığını söyledi.

Rüştü, "Haksız bir kırmızı karttı. Topu göğsümle uzaklaştırdım. Bunu televizyondan izleyince herkes görecek. Allah'tan maç bizim için kötü bitmedi" diye konuştu.

Rüştü, Pancu'nun da bir Fenerbahçe maçında aynı biçimde Beşiktaş'ın kalesine geçip 1 sezon sonra Beşiktaş'tan ayrıldığını vurgulayarak espri yaptı ve maçtan sonra Bobo'yu, kendisine dikkat etmesi için uyardığını söyledi.

SİNAN ENGİN: "RÜŞTÜ'YE CEZA VERİLMESİN"
Beşiktaş Futbol takımı Genel Menajeri Sinan Engin, haksız bir kırmızı kartla oyun dışı bırakıldığı gerekçesiyle Rüştü'ye ceza verilmemesini istedi.

Yardımcı hakem hatalarından yakınan Engin, maç sonrası şöyle konuştu: "Öncelikle çok iyi bir maçtı. Ancak seyirci olsaydı daha iyi olurdu. Herşeyden önce kazandığımız için mutluyuz. Böyle bir maçı kazanmak önemliydi. Hem 2-0 yenik duruma düştük, hem de hakem hatasına rağmen kazandık. O yüzden daha yumuşak tepki gösteriyoruz. Yardımcı hakemlerin oyunun kaderini etkileyecek pozisyonlarda dikkatli olmaları gerekir, emin olmadan bayrak kaldırmamaları gerekir. Orta hakem müthiş bir maç yönetti. Ancak yardımcı hakemler yanlış kararlar verdi. Bizim federasyondan da bir ricamız var. Rüştü'nün ceza almamasını istiyoruz. Biliyorsunuz Macaristan maçında rakip oyuncu kırmızı kart görmüş ve ceza almamıştı. Hakemler ona göre raporlarını hazırlamalı."

YİNE 3-2, AMA BU KEZ BEŞİKTAŞ GÜLDÜ
Trabzonspor ile Beşiktaş arasında ligde yapılan son 3 maç da 3-2'lik skorlarla bitti. Trabzonspor, geçen sezon her iki maçta da 3-2 yendiği Beşiktaş'a bu sezon aynı skorla yenildi. Maçın bir başka ilginç yanı ise geçen sezon Hüseyin Avni Aker Stadı'nda yapılan maçta Beşiktaş 2-0 öne geçmiş, Trabzonspor 3-2 kazanmıştı.

ZİYA DOĞAN BU KEZ ÜZÜLDÜ
Daha önce Trabzonspor'un başında Beşiktaş'a karşı 4 galibiyeti bulunan Ziya Doğan, Beşiktaş karşısında ilk yenilgisini alarak bu kez üzüldü. Siyah-beyazlı takımın eski futbolcusu Ziya Doğan yönetimindeki bordo-mavililer, Beşiktaş karşısında 2-0'lık üstünlüklerini koruyamadı.

Sezonun E Erken Golü Gökdenizden
Haftanın dev maçında aynı zamanda sezonun en erken golü atıldı. Maçın 36. saniyesinde Beşiktaş filelerini havalandıran Trabzonsporlu Gökdeniz, 2007-2008 sezonun en erken golüne imza koydu. Gökdeniz, böylece gol sayısını da 6'ya çıkartarak takımının en golcü oyuncusu olma unvanını sürdürdü.

Öte yandan Beşiktaş, sezonun 9. haftasında ilk penaltısını kazanırken, Delgado ile vuruşu gole çevirdi.

Beşiktaşlı Burak Golü Hatırladı
Beşiktaş'ın genç futbolcusu Burak Yılmaz, 1.5 yılı aşkın süre sonra golle tanıştı. Ligdeki son golünü geçen sezonun 17. haftasında 9 Aralık 2006 tarihinde İstanbul'da Kayserispor'a atan Burak, uzun bir aradan sonra Trabzonspor filelerini havalandırarak, ligdeki gol özlemini giderd
Bobo7.jpg

Bir fenerbahceli olarak beşiktaştan sadece Bobo'yu beğeniyorum
Çok yetenekli bir futbolcu
Avrupadada beşiktaşın en büyük kozlarından biri Wink

Yukarı Alt