TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Berlusconi, Sicilya'nın ünlü mafyası Cosa Nostra ile bağlantılı olmakla suçlandı.
- Resim Silinmiş.
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Palermo'da görülmekte olan bir ağır ceza davasında, Sicilya'nın ünlü mafya teşkilatı Cosa Nostra ile bağlantılı olmakla suçlandı.

Palermo'nun mafya üyeliğinden hapse mahkum olmuş eski belediye başkanı Vito Ciancimino'nun oğlu Massimo, General Mario Mori'nin ünlü mafya babası Bernardo Provenzano'yu kollamakla suçlandığı davada verdiği ifadede, "Babam, Berlusconi'nin ve onun kurduğu Forza İtalya'nın mafya ile devlet arasındaki müzakerelerin ürünü olduğunu söylerdi" dedi.

Massimo Ciancimino, Provenzano'nun henüz yakalanmamış olduğu dönemde 1994'te Berlusconi'ye ve onun önderliğindeki Forza İtalya Partisi'nin kurucu üyelerinden Marcello Dell'Ultri'ye bir mektup gönderdiğini ileri sürerek, şöyle konuştu: "1994'te Bernardo Provenzano, adamları aracılığıyla bana, Dell'Utri ve Berlusconi'ye iletilmek üzere bir mektup ulaştırmıştı. Mektubu, o dönemde hapiste olan babama götürdüm. Bana o mektubun, Berlusconi ve Dell'Ultri'nin göreve çağrılmaları anlamına geldiğini belirtti. Babam bana, Forza İtalya Partisi'nin bu tür müzakereler neticesinde doğduğunu, Berlusconi'nin de varılan mutabakatların ürünü olduğunu anlatırdı." Palermo'daki duruşmada Savcı Antonio Ingroia'nın sorularını yanıtlayan Ciancimino, 33 yıllık bir kaçaklık sonrasında 2006'da yakalanmış olan Provenzano'nun kaleme aldığı söz konusu mektubun bir bölümünü yargıya teslim ettiğine de değinerek, "O mektubun maalesef sadece bir bölümünü teslim edebildim.

Halbuki, 2005'te jandarmanın benim evimde arama yaptığı sırada o mektubun tamamı mevcuttu. Bundan eminim. O arama sırasında ne olduysa oldu" dedi.

Ciancimino, mafya ile devlet arasındaki pazarlıkların 1992'deki kanlı çatışmalar sırasında da kesilmediğini ileri sürerek, "O yıllarda yeni bir süreç başlamıştı. Mafya ilişkileri, babam Vito Ciancimino yerine, artık Marcello Dell'Ultri üzerinden kurulmaya başlamıştı. Babamdan öğrendiğime göre Provenzano, 2001-2002 arasında Dell'Ultri ile tekrar konuşmuştur" dedi.

Jandarma istihbaratına bağlı kimi ajanların öteden beri kendisiyle ve 2001'de hapiste 78 yaşındayken vefat eden babasıyla irtibat halinde olduklarını iddia eden Ciancimino, "Ev hapsinde olduğum dönemde jandarmaya mensup bir yüzbaşı beni ziyaret etmiş, Berlusconi ile ilişkiler ve müzakereler konusunda asla konuşmamamı talep etmişti" diye konuştu.

DELL'ULTRI'DEN İDDİALARA TEPKİ

Başbakan Berlusconi önderliğindeki Özgürlükçü Halk Partisi senatörlerinden Dell'Ultri, Ciancimino'nun iddialarını "hezeyan" olarak niteleyerek, "Bu laflar, ya bir delinin hezeyanları ya da kriminal amaçlı karanlık bir planın parçasıdır. Bu iftiraları yargıya taşıyacağım" dedi.

Palermo kökenli olan ve mafyayla bağlantı nedeniyle mahkumiyeti de olan 69 yaşındaki senatör Dell'Ultri, Ciancimino'nun ifadelerini kastederek, "Bu sahtekardan daha önce şikayetçi olmuştum. Avukatlarım, mahkeme tutanaklarını okumalarının ardından gerekeni yapacaklardır" diye konuştu.

Dell'Ultri, kendisinin ya da Başbakan Berlusconi'nin mafyayla herhangi bir bağlantısının olmadığını kaydetti.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt