1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Belçika'da gardiyanlara soruşturma yok


 1. Prophecy

  Prophecy rank8

  Kayıt:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2.782
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Belçika'da Mikail Tekin'in cezaevinde ölümüyle ilgili sorgulanan 3 gardiyanın serbest bırakıldığı, herhangi bir suçlamaya veya disiplin cezasına hedef olmadıkları bildirildi.

  31 yaşındaki Mikail Tekin, Belçika'da cezaevinde öldü. Polisle tartıştığı için gözaltına alınmıştı. Ön otopsi raporunda, gördüğü şiddet yüzünden öldüğü yazıyordu.

  Ailesi, Tekin'in kalp krizi ya da yemek yerken boğulma sonucu öldüğünü öne süren cezaevi yönetimini gerçekleri örtbas etmeye çalışmakla suçluyor. Morgda çektikleri fotoğrafları da suçlamalarına kanıt olarak gösteriyorlar.

  Tekin'in ölümüyle ilgili savcılık tarafından sorgulanan 3 gardiyanın serbest bırakıldığı, herhangi bir suçlamaya veya disiplin cezasına hedef olmadıkları bildirildi.

  Olay, Belçika'nın insan hakları sicilini tartışmaya açmış durumda. Ülke, zaten uzun süredir insan hakları kuruluşlarının hedefinde.

  Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliği'nin raporuna göre, 4 kişilik hücrelerde 10 mahkum yatıyor. Cezaevlerinin kapasitesi, 8 bin 200. Mahkum ve tutuklu sayısıysa 10 bini buluyor.

  Belçika Adalet Bakanlığı, bu nedenle bazı mahkumları erken tahliye etmiş. Bir kısmını da Hollanda'da kiraladığı cezaevlerine nakletmek zorunda kalmıştı.

  İnsan hakları raporları, cezaevlerindeki şiddetin özellikle yabancılara yönelik olduğunu ortaya koyuyor.

  Cezaevlerinin güvenliği de sağlanamıyor. Son dönemde 12 tutuklunun firar etmesi üzerine Adalet Bakanı Stefan de Clerk'in de koltuğu sallanıyor. Zira de Clerk, çocuklara tecavüz edip öldürmekten hüküm giyen Marc Dütro'nun firar etmesi nedeniyle 10 yıl önce bakanlıktan istifa etmek zorunda kalmıştı.

  Konuyla ilgili olarak Ankara da harekete geçti. Ntv'ye konuşan Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, cezaevindeki şüpheli ölümle ilgili olarak Belçikalı yetkililerden bilgi istendiğini söyledi.

  Üskül, komisyonun kısa bir süre sonra da Belçika'daki cezaevlerinde inceleme yapacağını belirtti.​