1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Baz istasyonları zarar veriyor


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Basın da dahil baz istasyonlarına karşı tepkiler gittikçe büyüyor.

  Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Alkan, "Dünya, insan sağlığı için zararlı olan baz istasyonu elektrik alan şiddetini 41 volt/metre olarak kabul ederken, biz Türkiye'de bu değeri 10 volt/metre olarak belirledik" dedi.

  Alkan, Ankara'da Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Koordinasyonu'nda Teknoloji Bilgilendirme Platformu oluşturulduğunu hatırlattı.

  Son zamanlarda özellikle GSM teknolojileri, cep telefonları ve baz istasyonlarıyla ilgili kamuoyunda ciddi rahatsızlıklar, huzursuzluklar olduğuna dikkati çeken Alkan, şöyle devam etti:

  "Basında baz istasyonlarına karşı tepkilerin büyüdüğünü, hatta baz istasyonlarının kurulması sırasında bir takım protestoların, tepkilerin olduğunu görüyoruz. Çünkü, cep telefonu baz istasyonlarının insan sağlığını çok ciddi şekilde tehdit ettiği, hatta kanser, beyin tümörleri, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkları da olumsuz etkilediği yönünde kamuoyunda bir kanaat var. Biz bu konuda kamuoyunun daha doğru bilgilendirilmesi noktasında önemli bir sorumluluk üstlendiğimizi düşünüyoruz."

  Alkan, şu bilgileri verdi:

  "Elektromanyetik dalgaların insan sağlığına etkilerini minimize edebilmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından, uluslararası kuruluşlar tarafından yapılmış bir takım düzenlemeler var. 'Baz istasyonlarından kaynaklanan elektrik alan şiddetlerinin limit değerlerini belirli seviyede tutarsak bu insan sağlığına zarar vermez' diyorlar. Bununla ilgili de bir karar alıyorlar ve diyorlar ki; 'İnsan sağlığı için zararlı olan elektrik alan şiddeti 41 volt/metre. Eğer baz istasyonlarında elektrik alan şiddetleri 41 volt/metrenin altındaysa insan sağlığı için zararlı değildir, üstündeyse zararlıdır."

  NE KADAR ÇOK BAZ O KADAR AZ KİRLİLİK DEMEK

  Halkın 'baz istasyonlarının fazla olmasının daha fazla elektromanyetik kirliliğe yolaçacağına" ilişkin yanlış bilgi sahibi olduğuna dikkati çeken Alkan, baz istasyonu sayısı arttıkça güç düşeceği için elektromanyetik kirlilik değerinin daha da aşağıya düştüğünü anlattı.