1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Baz istasyonları ortak kullanılacak


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Tayfun Acarer, baz istasyonloarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, GSM operatörlerinin, baz istasyonları ile kuleleri ortak kullanabilmelerinin mümkün olacağını belirterek, ''Kalabalık yerleşim yerlerinde bir baz istasyonunu aynı anda birden fazla operatörün kullanması zor, teknik olarak da mümkün değil. Çünkü bir baz istasyonundan 8 abone aynı anda görüşme yapabiliyor. Nüfusun yoğun olmadığı yerlerde operatörler baz istasyonlarını ortak kullanıp kendi aralarında bir roming yapabilirler'' dedi.

  AA muhabirine açıklama yapan Acarer, cep telefonu baz istasyonu ile anten direklerinin işletmeci şirketler tarafından ortak kullanımını öngören ''Ortak Yerleşim ve Tesis Paylaşımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ Taslağı''nı görüşe açtıklarını belirterek, ''Tebliğin yayımlanmasının ardından GSM operatörleri, baz istasyonları ile kuleleri ortak kullanabilecek'' dedi.

  Kalabalık yerleşim yerlerinde baz istasyonlarının ortak kullanılmasının mümkün görülmediğini belirten Acarer, ''Kalabalık yerleşim yerlerinde bir baz istasyonunu aynı anda birden fazla operatörün kullanması zor, teknik olarak da mümkün değil. Çünkü bir baz istasyonundan 8 abone aynı anda görüşme yapabiliyor'' dedi.

  Şehir içinde yaşanan yoğun görüşme trafiğinin küçük yerleşim yerlerinde ve yol güzergahlarında yaşanmadığını anlatan Acarer, nüfusun yoğun olmadığı yerlerde baz istasyonlarını aynı anda kullanan abone sayısının kısıtlı olduğunu ifade etti.

  Acarer şöyle devam etti:

  ''Ayrıca oralardaki baz istasyonlarının bakım maliyetleri de daha yüksek ve kulelerin yatırımları da ciddi bir maliyet gerektiriyor. Öte yandan, kulelerin ortalama ömrü de 10 sene. Yan yana kurulan baz istasyonu kuleleri hem görsel olarak kötü hem de ciddi bir maliyet yaratıyor. Bu nedenle nüfusun yoğun olmadığı yerlerde operatörler baz istasyonlarını ortak kullanıp kendi aralarında bir roming yapabilirler.''

  -NÜFUSU 500'ÜN ALTINDA OLAN YERLEŞİM YERLERİ-

  2G imtiyaz sözleşmesinde operatörlere, nüfusu on binin üzerinde olan yerlere kapsama yükümlülüğünün getirildiğine dikkati çeken Acarer, buna rağmen operatörlerin nüfusu bin ve üzerinde olan yerleşim yerlerini kapsama alanına aldığını anlattı. Nüfusu 500-1000 arasında olan yerleşim yerlerinin kapsama alanı içine alınmasına yönelik çalışmaların operatörler tarafından yürütüldüğünü ifade eden Acarer, şunları kaydetti:

  ''Nüfusu 500'ün altında olan yerleşim yerlerinin kapsaması operatörler için cazip değil. Bu nedenle bu yerleşim yerleri, Evrensel Hizmet Fonu'ndan aktarılacak kaynak ile kapsama alanına alınacak. Buralara kurulacak baz istasyonlarının tüm yatırım maliyetleri Fon'dan karşılanacak. Ayrıca operatörlerin gider ve gelir arasında oluşan zararları da yine Fon kaynağından karşılanacak. Ancak burada bir şartımız var. O da bu yerleşim yerlerine tek kule ve tek baz istasyonu kurulacak ve bunu üç operatör birlikte kullanacak.''

  Acarer, nüfusu 250-500 arasında olan yerleşim yerlerinin ise bu sene sonuna kadar nüfusu 250'ye kadar olan yerleşim yerlerinin ise 2011 yılı sonuna kadar kapsama alanı içine alınacağını bildirdi.

  Nüfusu az olan bazı yerleşim yerlerinde tek bir operatörün kulesinin ve baz istasyonun bulunduğunu hatırlatan BTK Başkanı Acarer, o yerleşim yerlerindeki trafiğin az olmasından dolayı, bunun işletmeciler için çok karlı bir yatırım olmadığını söyledi. Acarer, ''Nüfusu az olan yerleşim yerlerinde tek bir operatör tarafından kurulmuş mevcut baz istasyonlarının diğer operatörler tarafından da kullanılmasını teşvik edeceğiz'' diye konuştu.