1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Batman'da petrol müjdesi


 1. XER0

  XER0  

  Kayıt:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.178
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Batman'ın Kozluk İlçesi'nde bulunan kuyuda 7 aylık sondaj çalışması mutlu sonla bitti.


  [​IMG]

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü, Kozluk İlçesi'ne bağlı Garzan Çayı yakınında bulunan ‘Köseler-2’ kuyusunda 7 aydan beri yaptığı sondajda mutlu sona ulaştı. 2 bin 200 metre derinlikte bulunan 32 gravitede bulunan kaliteli petrol, 2010'da bulunan ilk petrol oldu.

  Güç doğa şartlarına rağmen ulaşılması zor bölgelerde petrol arayan TPAO, yeni yılın ilk petrol müjdesini, Batman'ın Kozluk İlçesi yakınındaki ‘Köseler-2’ kuyusundan verdi. TPAO'nun yerli mühendis ve işçilerinin, 7 aylık sondaj çalışmalarını sürdürdüğü ‘Köseler-2’ kuyusundaki sondajda, 2 bin 200 metrede petrole rastlandı. Bölgenin en kaliteli petrolün bulunduğu Köseler-2 kuyusunda gravitenin 32 olduğunu belirten TPAO yetkilileri, kuyudaki günlük üretim kapasitesinin önümüzdeki günlerde tespit edileceğini bildirdi.

  Sondaj kuyusunun kaldırılmasıyla üretim kuyusunun çalışmaya başladığı Köseler-2'de Garzan Çayı'nın dibinde olması nedeniyle sondaj çalışmalarının güçlükle yapıldığını belirten TPAO yetkilileri, “Garzan Çayı'na sıfır noktada kuyu açtık. İlk kuyuda zorlandık, petrol emarelerine rastlamıştık ama bulamamıştık. 2009'un ortalarında açtığımız ikinci kuyuda hedeflediğimiz noktada verimli ve kalitesi yüksek bir petrolü bulmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

  14 HANELİ KÖYDE BAYRAM SEVİNCİ

  Batman'ın Kozluk İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki Köseler Köyü sınırları içinde kalitesi yüksek petrolün çıkması, köylüler arasında da bayram sevinci yarattı. Yeni yılda yörede ilk petrolün Köseler Köyü'nden çıkmasının sevincini yaşayan köylüler, 14 haneli köyün ilköğretim okullarına bilgisayar talebinde bulundu. Evlerinin dibindeki arazide petrol bulunduğunu söyleyen 23 yaşındaki Sıtkı Abol, “TPAO köyümüzde kuyu açınca, nöbet tuttuk. Bir kaç ay süreyle maaş aldık. Petrol çıkınca çok sevindik. TPAO, belki köyümüzün etrafında bir kaç kuyu daha açar, işsizlikten kurtuluruz” dedi.

  Garzan Çayı dibindeki 4 dönümlük arsasında petrol bulunan Yılmaz Soyalan ise “Yeraltı zenginlikleri devletin ama arsamın iyi bir parayla istimlak edilmesini istiyorum. Bir de TPAO’dan köyümüzün çevresinde daha fazla kuyu açmalarını bekliyoruz. Geçen yıl ilk kuyuda petrol bulunmamıştı, ama ikinci kuyu hepimizin yüzünü güldürdü. Geçimimizi daha çok balıkçılıkla yapıyoruz. Şimdi de petrolün bulunmasıyla gözlerimiz açılacak yeni kuyulara döndü” diye konuştu.   
 2. DukeNukem

  DukeNukem rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.175
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Karadeniz'dede petrol arayışları olacakmış.Petrol ürünlerinin fiyatı düşmesi lazım.Başta benzin ve en az 3lira nın altında olması lazım ama ... :think:
   
 3. Prada

  Prada  

  Kayıt:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.342
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Playboy
  Şehir:
  St Etienne
  Çıksa ne olacak petrol basacaklar civayı kapatacaklar 8)
   
 4. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  Offff... Allah'ım "Betmen" diye okudum. Batman ile petrolün ne alakası var diyorum. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
   
 5. Belarj

  Belarj rank8

  Kayıt:
  30 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  2.200 Sondaj Kuyusumu Olur Arkadas Bız En Fazla 320 Deldik 5 Lik Su Cıktı :lol:
   
 6. MaRJiNaL

  MaRJiNaL  

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sensormatic Güvenlik Sistemler Tic. Aş. SSTD
  ahanda bende o yorumu atmak için girmiştim topice sin: