1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Basın Toplantısı: Türk Telekom Arena


 1. Apollon

  Apollon rank8

  Kayıt:
  16 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.027
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Mimarlık

  [​IMG]

  Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Aslantepe'de yapımı devam etmekte olan Türk Telekom Arena'da bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

  Toplantıda ilk olarak sözü alan Başkan Adnan Polat, Türk Telekom Arena Stadı ile ilgili gelişmeleri değerlendirmek ve bir süredir inşası süren stat hakkındaki sürecinin ne olacağı hakkında cevap vermek için toplantı düzenlediklerini ifade etti. Son durumu TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın açıklayacağını belirten Başkan Adnan Polat, sözü devretti.

  TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ise spor kompleksinin Türkiye ve İstanbul için önemli olduğunu belirterek; Seyrantepe Spor Kompleksi’nin proje ve fesih aşamaları hakkındaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  "Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle, bir kaynak geliştirme projesi olarak gerçekleştirilen ilk ihale 27 Ağustos 2007 tarihinde yapılmış, 19 Ekim 2007'de ihaleyi kazanan yüklenici firma Eren Talu Mimarlık ve Alke ortak girişimi ile sözleşme imzalanmıştır. Yüklenici, sözleşme konusu spor kompleksi işini, 720 günde sözleşme ve eklerine uygun olarak iş programı doğrultusunda bitirmekle yükümlü iken, istenilen inşaat ve imalat seviyesini sağlayamamış, onaylı iş programının gerisinde kalmış, işçi alacaklarını zamanında ödeyememiştir. Yüklenici firma gerekli tedbirlerin alınması konusunda defalarca uyarılmış, fakat iş programına uygunluk temin edilemeyince ilk ihtarname noter kanalıyla 19 Haziran 2008 tarihinde çekilmiştir.''

  Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Yüklenici firma finansman ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla hisselerinin bir kısmının devri için idaremizden izin talebinde bulunmuş ve bu talep doğrultusunda idaremiz, projenin zamanında tamamlanabilmesi için bu talebi uygun görerek, yüklenici firmanın yabancı bir ortak edinmesini sağlamıştır.

  Yüklenici firma yabancı bir ortak edinmesine rağmen, bir süre sonra iş yine aksamış ve programa uygun hale getirilememiştir. Ancak yüklenici, yine kaynak sıkıntısı içerisinde olduğundan projenin sürdürebilirliğini temin için kullanacağı krediye TOKİ'nin kefalet vermesini talep etmiş, TOKİ'de yasal çerçeve ve sözleşme şartlarında kendilerine her konuda yardımcı olunacağını bildirmiştir. Böylece projenin tamamlanabilmesi için bugüne kadar yükleniciye her türlü destek sağlanmış olmasına rağmen, yüklenici firma bu hususta aşama kaydedememiştir.''

  Erdoğan Bayraktar, projenin bitirilmemesi nedeniyle TOKİ'nin Ali Sami Yen Stadı'nın arazisinin satış işlemlerine başlayamadığı için olumsuz etkilendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:''Gelinen aşamada, işin onaylı iş programına göre yüzde 66 seviyesinde olması gerekirken, yüzde 24 seviyesinde bulunduğu, gerekli işçi, malzeme ve teçhizatın yüklenici firma tarafından sağlanamadığı, şantiyenin durma noktasına gelmiş olduğunun tespiti üzerine, aksi bir uygulamanın idaremizin sorumluluğunu doğuracağı neticesine varıldığından, yükleniciye noter kanalıyla 29 Mayıs 2009 tarihinde ikinci kez ihtarname gönderilmiştir. İhtarname ile verilen 30 günlük sürenin sonunda sözleşme gereği fesih kararı alınması zarureti hasıl olmuş ve iş 1 Temmuz 2009 tarihinde feshedilmiştir.''

  27 Temmuz’da yeni bir ihale yapılacağını belirten Bayraktar, gerekli şartlara uygun yüklenici firma bulunamaması halinde projeyi TOKİ’nin devralıp en kısa sürede bitireceğini ifade etti. Pazartesi yapılacak ihale öncesinde 5 firmanın teklif verdiğini kaydetti.

  Stat inşaatının yüzde 24’ünün bittiğini, 540 günde yapılması gereken stadı yeni ihale ile birlikte 365 günde bitireceklerini ifade eden TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ilk ihalede olumsuzluk yaşandığı için yeni ihaledeki firmaların geçmişine ve daha önceki projelerine bakacaklarını, ince eleyip sık dokuyacaklarını kaydetti. Bayraktar bu açıklaması ile stadın önümüzdeki sezona yetişeceğinin taahhüdünü de vermiş oldu.

  Bu projenin kendi finansını yaratan zor bir proje olduğunu ifade eden Bayraktar, TOKİ’nin projeyi devralması halinde kendi bütçesi ile yapıma başlayacağını kaydetti. TOKİ’nin de diğer firmalar gibi ihale şartlarını yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, stadın son durumunda demirlerde oksitlenme ve benzeri sorunlar olduğunu kaydederken, “İnşaatın kalitesinden ödün veremeyiz. Bu işi en iyi bilenlerin yapması gerekir” dedi.

  Proje için dörtlü protokol yapıldığını ve Başbakanın bu işte imzası olduğunu ifade eden Erdoğan Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine projenin en kısa sürede bitmesi için talimat verdiğini ifade etti.

  Başkan Adnan Polat ise stadyumun gecikmesinin kendilerinin sportif ve ekonomik anlamda etkilediğini ifade ederken, “Ancak daha da önce ifade ettiğimiz gibi Başbakanımızın imzası olan dörtlü protokollü stat, belirli gecikmeler de olsa hizmete girecektir. Bizim amacımız 2009-2010 sezonunda takımımızın burada olabilmesidir” dedi.

  TOKİ ile aralarında hiçbir aşamada bir sürtüşme olmadığını ifade eden Başkan Adnan Polat; “İki taraf da elinden gelen her imkanı sundu. Demek ki böyle bir süreç yaşanacakmış. Artık arkaya dönüp ağlamak yerine önümüze bakacağız” ifadesini kullandı.

  Kulübün stadın inşası işinin içinde olmadığını ve projenin TOKİ’nin yetkisinde devam ettiğini belirten Başkan Adnan Polat, “Stadın teknik şartnamesi ve ilgili detayları hakkında söz sahibiyiz. Uygulama ile ilgili tek yetkili TOKİ’dir. Pazarlama aşamasında yetkiler bizde bulunmakta. Bu konuda da elimizden geleni yapıyoruz. Daha önce stadın localarını satışa çıkartmıştık. Bize burada ücret ödeyenler hiçbir şekilde endişe duymasınlar. Bu proje muhakkak ki bitecek. Bizimle yaptıkları anlaşmayı proje bitiminde yeniden re-organize edeceğiz. Diğer Galatasaraylılardan da buraları satın almalarını istiyoruz. Bizim bir tereddüdümüz yok. Bu ayın sonuna kadar bu süreç bitecek. Bir aydır satışlar bekleme sürecine girdi. Ancak ön gördüğümüz gibi loca ve VIP satışları eylül sonuna kadar bitmesini bekliyoruz. Buradan gelecek kaynak, Galatasaray’ın iki şirketinin birleşmesinde kullanılacak” dedi.


  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. IronyOfFate

  IronyOfFate olduser

  Kayıt:
  22 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.077
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Geodesy and Photogrammetry Engineering
  Şehir:
  ღAnkaraღ ๘۩

  İşl. hayırlısı olur bütün camia için...