1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Balon Balığı Tehlikesine Dikkat !


 1. Brooklyn

  Brooklyn Buralıyım

  Kayıt:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.757
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Talebe

  [​IMG]

  Küresel ısınma etkilerini Marmara Denizi sahillerinde de gösterecek, sahillerde zehirli balon balıklarının yoğun biçimde görülmesinin beklendiği bildirildi.

  Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Torcukoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın etkilerinin denizlerde net bir biçimde gözlendiğini belirtti.

  20 yıldır lesepsiyen türler üzerinde çalışmalar yaptığını ifade eden Torcukoç, küresel ısınmanın etkisiyle değişen su sıcaklığının, bazı türlerin kuzeye göç etmesine neden olduğunu söyledi.

  Kızıldeniz'den Marmara denizine yoğun bir göç olduğunu bildiren Torcukoç, bu akınla birlikte zehirli türlerin de Marmara denizinde görüleceği uyarısında bulundu.

  Torcukoç, zehirli türler içinde 'en tehlikeli tür' olarak adlandırılan ''balon balığı''nın Edremit Körfezi'nde görüldüğünü ve her geçen gün Marmara'ya yaklaştığını belirterek, şöyle konuştu:

  ''Zehirli bir tür olan balon balığının, ilk 5 yıl içinde Marmara Denizinde görülmesini bekliyoruz. Şu anda Edremit Körfezi'nde bu balıkların varlığını kayıt altına aldık.

  Balon balığı türü, zehirli olmasının yanı sıra, balıkçıların ağlarını parçalayan, balık yumurta ve larvalarını yiyerek deniz habitatını da olumsuz etkileyen bir tür olma özelliğine sahip.

  Küresel ısınma nedeniyle sularda 1-2 derece sıcaklık artışı, okyanuslarda yaşayan türlerin yaşam şartlarını tedirgin ediyor. Bu nedenle bu türler kuzeye akıyor. Adriyatik ve Atlantik okyanusunda yaşayan pek çok tür, Marmara Denizine yaklaşıyor. Daha önce zehirli balon balığı Güney Ege ve Akdeniz'de de görüldü.''


  [​IMG]

  [​IMG]

  Ps : Görürseniz kaçın :D
   
 2. Marinero

  Marinero rank8

  Kayıt:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.986
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Çanakkale

  Saol da Balon Balığınında Resmini Eklersen İyi OLur :D
   
 3. Brooklyn

  Brooklyn Buralıyım

  Kayıt:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.757
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Talebe

  Edit : Balon balığı resimleri eklendi :D