1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Balkanlar'a hücum başladı


 1. Hyperion

  Hyperion rank8

  Kayıt:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.482
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrencilik
  Şehir:
  bütün dünya :D

  [​IMG]

  Prontotour'un 16'ıncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Onaran, yurt dışına yapılacak seyahatlerde Türkiye’nin şu an emekleme dönemini yaşadığını ama hızlı büyüme rakamları ile 15 yıl civarında dünya turizmini yakalayacağını belirtti.

  Türkiye'de yılda ortalama 8 milyon kişinin çeşitli nedenlerle yurtdışına çıktığını ancak acentalardan tatil satan alan sadece 500 bin kişinin bulunduğunu anlatan Onaran, pazarda çok büyük bir gelişme potansiyeli bulunduğuna dikkat çekti.

  60 BİN KİŞİYİ TATİLE GÖTÜRECEĞİZ

  Prontotour olarak bu sene 50 bin yurtdışı ve 10 bin de yurtiçi olmak üzere toplam 60 bin kişiyi tatile götürmeyi hedeflediklerini kaydeden Onaran, 70 milyon dolarlık da bir ciro hedefi olduğunu söyledi.

  Yurtdışı tur fiyatlarının geçen seneye göre düştüğüne ancak bundan sonra yavaş yavaş yükseleceğine dikkat çeken Onaran, 'Bu yıl oteller, havayolu firmaları ve seyahat operatörleri fiyatlarını ve karlarını düşürdüler. Hatta rakamlar reel rakamların da altına indi. Mesela biz 99 euroya Mısır turları yaptık. Bence tatil yapmanın, yurtdışına çıkmanın tam zamanı' dedi.

  299 EUROYA BALKAN TURLARI

  Son dönemde ilginin giderek artığı Balkanlar turlarına da değinen Onaran, özellikle vizesiz olması, ortak tarih ve Elveda Rumeli dizisi gibi etkenlerle büyük bir patlanma yaşandığını söyledi. Geçen sene 2 bin kişiyi götürdükleri turlara bu sene 5 bin kişiyi götürmeyi hedeflediklerini anlatan Onaran, 2009 hedefinin ise 10 bin kişi olduğunu belirtti.

  Balkan turlarında geçen seneye göre yüzde 30'a ulaşan indirimler olduğunu anlatan Onaran, "Şimdi bütün vergiler dahil 1 haftalık Dubrovnik 299 eurodan başlıyor. Balkanlar'ı baştan aşağı gezdiren turlarda ise fiyat 699 euroya kadar çıkıyor" dedi.

  Balkanlar turunu üstüne basa basa öneren Ali Onaran, dantel gibi kıyılar, güzel yemekler, ortak bir tarih ve bozulmamış şehirleri ile Balkanlar'ın önümüzdeki dönemin en gözde destinasyonları arasına gireceğini kaydetti.

  REHBERLİK HİZMETİ VE KAHVALTI ÇOK ÖNEMLİ

  Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Onaran, yurtdışına tatile giden Türkler için rehberlik hizmetinin çok önemli olduğunu, iyi bir rehberin kötü bir otelin dezavantajlarını unutturabileceğini söyledi. Yurtdışında Türklerin en büyük sorununun ise kahvaltı olduğunu belirten Onaran, "herkes evindeki gibikahvaltı bekliyor ama yurtdışında bu kültür yok. Bir İtalyan sabah espressosunu içer, yayına da yerse ufak bir sandviç yer. Bazı otellere müşterilerimiz için biz kendimiz alıp peynir-zeytin koyuyoruz" dedi.

  Türkiye'deki herşey dahil sisteminin de aslında turizm için çok kötü bir sistem olduğunu ancak Türkiye'nin bu sistemi gerçekten çok iyi uyguladığını kaydeden Onaran, en iyi herşey dahil otellerde günlük yiyecek-içecek maliyetinin sadece 8 euro olduğunu vurguladı.