1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Balıklar tehdit altında


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus

  Araştırmalara göre, dörtte biri yokolma tehlikesiyle karşı karşıya...

  [​IMG]

  Birçok balık türü yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Alman Der Spiegel dergisinin kapsamlı dosyası bu gerçeği ortaya koyuyor. Alman Çevre Bakanı’na göre, böyle giderse yüzyılın ortasında okyanus ve denizdeki balıkların tümü yok olacak.

  Okyanus ve denizler insanoğlu için önemli bir besin kaynağı sunuyor. Özellikle III. dünya ülkelerinde milyonlarca kişi karnını balık sayesinde doyuruyor. Dünya genelinde 200 milyon kişi de balıkçılıkla geçiniyor. Ama denizler alarm veriyor.

  Alman Der Spiegel dergisinin dosyasına göre, balık türlerinin dörte biri yokolma tehlikesiyle karşı karşıya. Bir zamanlar bol bol bulunan morina ve orkinos da buna dahil. Alman Çevre Bakanı, okyanus ve denizlerin bu şekilde sömürülmeye devam etmesi halinde balık türlerinin tamamının yüzyılın ortasında yokolacağını söylüyor.

  Balıkları tehdit eden en büyük etken aşırı avlanma. Özellikle gelişmiş ülkelerde balık tüketimi fazlalaştığı için avlanma da buna bağlı olarak artıyor. son 60 yılda avlanan balık miktarı 7 kat artarak günde 140 milyon tona ulaştı.

  Çözümse, avlanmanın kısıtlanması. Çevre örgütü Greenpeace, en az yüzde 50 oranında bir sınırlamadan söz ediyor. Hatta, Greenpeace’e göre okyanusların bazı bölgelerinde balıkçılık tamamen yasaklanmalı.