1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Bakoyanni Kıbrıs’ta müzakerelerden umutlu


 1. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre

  NTV’nin sorularını yanıtlayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Kıbrıs’ta 3 Eylül’de başlayacak müzakereler konusunda umutlu mesajlar verdi. Bakoyanni “Ortada siyasi bir irade var, çok kısa sürede somut bir ilerleme görmeyi umut ediyorum” dedi.

  Kıbrıs’ta Türk ve Rum taraflar arasında 3 Eylül’de başlayacak müzakereler öncesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni beklentilerini NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün’e değerlendirdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı, “Mevcut durum kimsenin devamını istediği bir durum değil. İhtiyacımız olan adaya dışarıdan gelen bir plan değil, bir Kıbrıs planı. Tabii ki Yunanistan ve Türkiyeyi yakından ilgilendiren bir durum, bildiğiniz gibi adada hala bir işgal ordusu var. Bu, Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir gerçek ama ortada bir siyasi irade var, en azından ben olduğuna inanıyorum.” dedi.

  Bakoyanni garantörlük konusunda artık yeni bir durum oluştuğunu söyledi ve “Zaten Avrupa Birliği’nin üyesi olan ve birleşmesini tamamlayacak bir ülkeden bahsediyoruz. Her halükarda bu konuyu konuşacağız ama çözüm fikri başlı başına o kadar güçlü ki, bu kadar açık söylediğim için kusuruma bakmayın ama herkesin buna ulaşmak için çalışması gerekir.” diye konuştu.

  KAFKASYA İLE KIBRIS’I KIYASLAMADI

  Dora Bakoyanni, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığının Rusya tarafından tanınması ile Kıbrıs konusu arasında bir kıyaslama yapmak istemediğini de söyledi.

  TÜRKİYE’DEN ADIMLAR BEKLİYOR

  Türkiye ve Yunanistan’ın Ege Denizi’nden kaynaklanan sorunlar hakkında yapılan görüşmelerde fazla ilerleme kaydedemediğini itiraf eden Bakoyanni, “Türkiye’den olumlu adımlar bekliyoruz” dedi.

  Yunan Dışişleri Bakanı söyle konuştu: “Yunanistan’ın Türkiye’nin AB üyeliğine karşı gösterdiği iyi niyetin bir benzerinin de Türk tarafından bize karşı sergilenmesini takdirle karşılayacağız. Ege Denizi konusunda ilerleme kaydetmek zaman alabilir ama mesela ‘Casus belli’, yani savaş nedeni sayma meselesi konusunda bir karar almak için çok zamana ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Mesela Ekümenik Patrikhane konusunda olumlu mesajlar verilmesi de bu adımlardan biri.”