Bahailik (Arapça: بهائية, Farsça: دین بهائی Dīn-e Bahāī), 19. yüzyılda doğmuş, dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde inananı olan bir dindir. Dünya vatandaşlığı idealine sahip bir inanç olup dünyada 5 milyon üzerinde mensubu vardır.

Öğretileri......................

* Tüm dinlerin temeli birdir
* İnsanlık alemi birdir
* Din bilim ve akıl ile uyum içinde olmalıdır
* Irksal, dinsel, etnik taassuplar terk edilmelidir
* Kadın ve erkek eşittir
* Genel barış için çalışılmalıdır
* Eğitim zorunludur ve evrensel eğitim hedeflenmelidir
* Serbest düşünce ile gerçek araştırılmalıdır
* Aşırı zenginlik ve yoksulluk kaldırılmalıdır

Dünyanın tek bir ülke olması, insanlığın vatanı olarak yeniden örgütlenmesi ve yönetimi için ilk temel şart, insanlığın birliğini kabul etmektir. Dünya barışını kurma çabalarının başarısı için bu ruhani prensibin evrensel ölçüde kabulü gereklidir. Bunun için, evrensel olarak beyan edilmeli, okullarda öğretilmeli ve sosyal yapıda içerdiği organik değişikliğe hazırlık olarak her millete devamlı olarak ifade edilmelidir.
Kutsal Kitaplar

Temel yasaları ve dinin şer'i hükümlerini içeren Kutsal kitap olan Kitab-ı Akdes (En Kutsal Kitap), İkan Kitabı [Kitab-ı İkan- Tevrat, İncil ve Kur'an'daki bazı ayetlerin açıklamasını ve bazı ilahiyat konularını içeren bir kitap. İkan, Arapça'da kesin bilgi demektir(ikan, yakîn, yakînen vb.)], Saklı Sözler (Kelimat-ı Meknune), Kurdun Oğlu Risalesi gibi kitaplardır. Bahailer, tüm dinlerin Kutsal Kitaplarının (Tevrat, İncil, Kur'an, Bhagavad Gita ve diğerleri) tek bir sistemin parçaları ve insanlığın ortak dinsel mirası olduğuna, kutsallıklarını yitirmediğine inanırlar.

İbadet

Bahailikte dua, namaz ve oruç gibi yasalar vardır. Namaz, bireysel yapılan bir tapınmadır ve toplu namaz yoktur. 2-21 Mart tarihleri arasında Kutsal Sayı 19'dan oluşan 1 Bahai Ayı süresince oruç tutulur. Dua, namaz, oruç bireyin kendi sorumluğundadır; temel amacı yaşamı konusunda onu meditasyona yöneltmek, karakterini düzeltmesinde yol göstermektir.

Türkiyedeki En tanınmış bahai OrtaDogu Fen edebiyat fakültesi dekanıdır.---old teacher.

bir kaç maddesi sosyalizmle çağrışım yaptırdı bana en azından sermayeye tapan bir inanış değil :D
türkiyede bu dinin mensublarının 1000i geçeceğini düşünmüyorum

Her ne kadar Sosyalizm bir din olmasa da evet gerçekten bayağı benzeyen yanı var.Zaten T.Moore öncülüğünde gelişen ütopikte olsa parasız,eşitlikçi ve anti aşırı mülkiyetçi ideallere tapıyorum..

Yukarı Alt