Hayta35

Bilgiliyim
Son dönemin popüler spiker ve sunucularından Ersin Düzen ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Ersin Düzen NTV Spor'dan TRT'ye geçişine dair birçok konuda özel açıklamalarda bulundu.
Çocukken ender de olsa bize mikrofon uzatılır ve sorulurdu: “Kaçıncı sınıfa gidiyorsun?”. Bu soruya nedense hepimiz “8. Sınıf” yanıtını verirdik, adeta programlanmışcasına… Bazen de ailelerimizin ekabir isimlerinin bir araya geldiğinde bize “Büyüyünce ne olacaksın bakayım..” denirdi. İlkokul sıralarında bize empoze edilen yanıt hiç değişmezdi: “Doktor olacağım.”

Ardından büyüdük ve bazılarımız keşfetti hayatı, gördü, "ben bunu yapmalıyım" dedi içinden. Kimi sessiz harflerle, kimi ise bağırarak o işin peşinden giderek. Yakın geçmişte NTV Spor'dan TRT'ye transfer olan spiker Ersin Düzen de bunlardan biri.

1992 yılında radyocu olarak bu sektöre giren Düzen, hem radyoda hem televizyonda 4 yıl Eskişehir'de çalışmasının ardından 1997'de kararını TV’de kılarak İstanbul'a gelir. Herkes onu Star, ATV en çok da NTV Spor'daki çıkışı ile tanıyor. Star'a geçişi de gerçek bir hikaye. Bir gün yapmak istediği iş için bir mektubu aynı otelde kaldığı Mahsun Kırmızıgül'e ulaştırıyor ve Star bünyesiyle ilk adımını atıyor, aslında atılan ilk adım yapmak istediği iş için yapılan samimi giriş, uğraş. Kıssadan hisse: “Koştur”...

Kanyon Alışveriş Merkezi'nde neden rezervasyon almadıklarını anlayamadığım Midpoint adlı restauranttayız. Çok tanıdık görüyorum etrafta, hemen içimdeki kimlikle buradan haber çıkar refleksi giriyor içime ama onu bastırıyorum.

Ardından da kapıda Arjantin eşorfmanlı bir adam beliriyor, devamında kahveler ve sohbet... Medya röportajları serisinde rastgele bir şekilde belirlenen ilk konuğum Ersin Düzen. Amaç bir spor röportajı yerine aktüel bir söyleşi, bakalım tadı ne kadar öyle olacak...

- TRT'ye geçişiniz nasıl oldu? Teklif size mi geldi?
“İlk etapta Sergen Yalçın ile görüştüler. Sergen ile anlaştıktan sonra sunucu kim olacak düşüncesi oluşmuş. Hem Sergen ile beraber çalıştığım için hem de demek ki beni başarılı gördükleri için bir teklifte bulundular. Ben de o teklifi yaklaşık 15-20 gün düşündüm. Neler getirebilir, neler götürebilir diye inceledim. Bir anda verilmiş bir karar değil. Çok uzun süreli bir düşünme ile verdim kararımı.”

- Şu an doğru karar verdiğinizi düşünüyor musunuz? Tedirginliğiniz var mı?
“Şu an çok mutluyum ve doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Program iyi gidiyor, elimizden geleni yapıyoruz. Tabii ki daha iyi yapabilir miyiz diye düşünüyoruz. Her şeyin mutlaka daha iyisi var.”

- TRT Spor'da ekstra bir göreviniz olacak mı?
“ Şu an için yok. Ama olmasını çok istiyorum.”

(Ersin Düzen’in TRT’de sunduğu “1’e 1 Futbol” adlı bir program bir dış yapım. TRT ve TRT Spor’da bu tür dış yapımlar artıyor. Çekimler Sefaköy’de yapılıyor )

- TRT Spor son iki senedir ciddi atılım içinde. Doğru adımlarla gidilirse Lig TV ve NTV Spor'u zorlayabilir mi?
“Kesinlikle zorlayabilir ve zorlaması da lazım. İhtiyaç var. Şu an bakığımızda bir tane spor kanalı var NTV Spor. Lig TV ise bir futbol kanalı.”

- Eurosport da spor kanalı.
“Evet, Eurosport uluslararası yayın yapıyor. TRT’nin elinde çok güzel olanaklar var. Arşivi olsun, geçmişte yaptıkları olsun, sporun her dalındaki yayınları olsun, iyi bir içeriğe sahip. Bence çok iyi bir spor kanalı da olabilir. Bir de şu var: NTV Spor’un, Eurosport’un, Lig TV’nin ve TRT Spor’un aralarındaki rekabet mutlaka birbirlerine yarayacaktır.”

- Hakan Şükür ve Sergen Yalçın'ı tarz olarak kıyaslarsanız nasıl bir tespitte bulunabilirsiniz?
“Hakan olaya biraz daha saha içiyle, futbol tarafından bakmaya çalışıyor. Sergen de aynı şekilde. Ancak zaman zaman daha acımasız, eleştiriye yönelik, biraz daha insanların dikkatini çekebilecek bir üslubü var. Kimi zaman da esprili.”

- Bunu bilerek yapmıyor ama değil mi? Bunu bilerek yapanlar da var.
“Kesinlikle değil. Futbolculuk döneminde de böyleydi. Bir gün ben Telegol'deyken Sergen’le röportaj yaptık ve yayınladık. Ben o gün Sergen'in futbolu bıraktıktan sonra olağanüstü bir yorumcu olacağını söyledim.”

- Şu an faal futbolcular içinden benzeri bir adayınız var mı?
“Arda. Daha uzun yılları var ama futbolu bıraktıktan sonra bence çok iyi bir yorumcu olacak. Alex de aynı şekilde Türkiye'de olağanüstü bir yorumcu olabilir.”

- Sergen Yalçın ile iyi arkadaşsınız. Tatile gidiyorsunuz, eğleniyorsunuz.
(Gülerek) “Evet iyi arkadaşız. Gidiyoruz tabii niye gitmeyelim. Sergen ile NTV Spor'da çalışmaya başladığımdan beri görüşüyoruz. Gece kulüplerine de gidiyoruz. Futbolculuk döneminde tanıyordum kendisini, ama dışarıda gezelim, tozalım olayı yoktu. Futbolu bıraktıktan sonra gezmeye başladık.”

- En beğendiğin yorumcu kim? Program yaptıklarının dışında...
“ Rıdvan hoca çok iyi. Bunun dışında Markus Merk'i beğeniyorum.”

- Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen'in “Yüzde 100 futbolu” ile aynı zaman dilimindesiniz. Rekabet var mı?
“Var tabii ki. Aynı saatte, benzer programlar. Rakip olarak değil de birbirlerine karşı karşıya olan programlar diyelim.”

- TRT'de kendinizi frenliyor musunuz?
“ Tam tersine...Star, ATV, NTV Spor neysem burada da öyleyim. Acaba sözlerim milletin gözüne daha fazla batar mı diye düşünmüyorum. Çünkü haddimi biliyorum. Neyi ne zaman söyleceğimin bilincindeydim, ağzımdan çıkanı kulağım duyuyor.”

Yukarı Alt