1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Azeri-Ermeni çatışmasında 5 asker öldü


 1. Kobe

  Kobe rank8

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.698
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Azeri basını, Azerbaycan ve Ermenistan Silahlı Kuvvetleri arasında ateşkes bölgesinde çıkan çatışmada 5 Ermeni askerinin öldüğünü, 3'ünün de yaralandığını duyurdu. Türk Dışişleri de bu tür haberlerin Türkiye'yi endişeye sevkettiğini belirtti.

  Nurettin Atmaca / DHA / Bakü Azeri APA Ajansı'nın Karabağ bürosunun haberine göre, Azeri ve Ermeni güçleri arasındaki çatışma bu sabah işgal altındaki Akdam Şehri'nin Karağaçlı Köyü yakınlarında çıktı.

  Ermeni güçlerinin saldırısına karşı koyarken Azeri askerlerinin açtığı ateş sonucunda 5 Ermeni asker öldü, 3'ü ağır yaralandı. Bazı kaynaklar da ölü sayısını 4 olarak verdi.

  Bu sabah yerel saatle 09.23 civarında gerçekleşen saldırıda bir Azeri askerin de yaralanarak, askeri hastaneye kaldırıldığı haberde belirtildi.

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan, henüz olaya ilişkin bir açıklama yapılmadı. Öte yandan,işgal altındaki Yukarı Karabağ'daki işgalci yönetim haberi yalanladı.

  Türk Dışişleri: ''Bu tür olaylar endişe verici"

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Azeri-Ermeni cephe hattında çatışma haberleriyle ilgili olarak, doğrulanması halinde, bu tür olayların "kendilerini endişeye sevk ettiğini" söyledi.

  Özügergin, konuya ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Kafkaslar'da barış,istikrar ve refah ortamını sağlamaya çalıştığımız bu dönemde bu tür olayların çıkması bizi endişeye sevk etmektedir" dedi. Sözcü, söz konusu haberlere ilişkin "tamamlayıcı bilgiler" edinmeye çalıştıklarını ifade etti.

  Yukarı Karabağ sorunu nedir?


  Yukarı Karabağ sorunu, Ermenistan’ın 1992 yılında Azerbaycan topraklarını işgali sonucunda ortaya çıktı. Karabağ sorunu nedeniyle, Azerbaycan’da bir milyondan fazla insan kendi topraklarında mülteci durumuna düştü ve Azeri topraklarının yüzde 20'si işgale uğradı.

  İki ülke arasındaki çatışmalar 1994 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasına kadar sürdü. Bu tarihten sonra, sorunun çözümü için barış süreci başladı.

  Karabağ sorunu, Güney Kafkasya’daki siyasi istikrarın, ekonomik gelişmenin ve bölgesel işbirliğinin önündeki en önemli engel olarak görülüyor.