1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Aydınlar 1 Mayıs için Taksim Dedi


 1. Platiny

  Platiny rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.256
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Martingen Straße
  Şehir:
  S.Agustin/Madrid
  Yaşar Kemal, Tarık Akan, Müjde Ar, Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Genco Erkal ve Ufuk Uras’ın da aralarında olduğu çok sayıda sanatçı, gazeteci, yazar, öğretim üyesi ve siyasetçi, ortak bir bildiri ile yetkilileri 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanabilmesi için göreve çağırdı

  [​IMG]

  1 Mayıs’ın Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanacağının hatırlatıldığı bildiride, “Bu sadece emekçi sınıfların değil, Türkiye’de zorlu mücadelelerle ilerletilmeye çalışılan demokrasinin de bir kazanımıdır” denildi. Bu demokratik adımın darbe hukukuyla halkın elinden alınmış bir hakkın gasp edildiği yerde, Taksim Meydanı’nda iadesiyle tamamlanmış olacağının ifade edildiği bildiride şunlar kaydedildi:
  [​IMG]
  “1976’dan bu yana 1 Mayıs’la özdeşleşmiş olan Taksim Meydanı’nın işçilerin ve emekçilerin dayanışma günlerine açılmasını istemek bir inatlaşma değil, bir hak talebidir. Her türlü gösteriye açık olan bu meydan, orada 36 insanımızın karanlık güçler tarafından katledildiği 1977’de, emekçi sınıflar kadar Türkiye’nin demokrasi güçleri için de çok özel bir tarihsel anlam kazanmıştır. Meydanlar ve mekânlar, orada yaşananlarla toplumsal hafızaya kazınırlar. 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması ve emeğin 30 yıldır yasaklı tutulduğu meydanına kavuşması, şu güç günlerde çok ihtiyacımız olan barış ve uzlaşma anlayışına doğru bir adım olacaktır.”
  Bildiride, hükümet ve İstanbul Valiliği, 1 Mayıs’ın Taksim’de barış içinde kutlanması için göreve çağrıldı


   
 2. Baha i

  Baha i rank8

  Kayıt:
  31 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.114
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ...
  Şehir:
  Africa
  isyanı olmayan kavgası olmayan bir insandan insan olur mu ? Demokarsi isyanların rejimidir kavgaların rejimidir.! çıkacaksın hakkını isteyeceksin hak dediginde babanın atanın sana verdigi haktır. bu ülke devleti ticari bir kuruluş haline gelmişken anayasanın sosyal devlet ilkesinden bir haber adamlar.
  taksim kimsenin ticari mülkü değildir bu yasakta saçma sapan bir şeydir.1 mayıs işcinin hakkıdır işci bu ülkenin evladıdır Topraklar özel mülke ait olamaz peşkeş çekerken israile tekeli petkimi usa ya satmasını biliyorlar ama bir yere kendii vatandaşını 1 günlük sokmaya korkuyorlar bir devletten bir şey beklenmez şu ülkede diğer ülke vatandaşları bizden daha cok yararlanıyor guzelıgınden tarıhınden dogasından.
  yazık vallahi yazık.