1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Aydınlar 1 Mayıs için Taksim Dedi

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

 1. Platiny

  Platiny rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.256
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Martingen Straße
  Şehir:
  S.Agustin/Madrid

  Yaşar Kemal, Tarık Akan, Müjde Ar, Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Genco Erkal ve Ufuk Uras’ın da aralarında olduğu çok sayıda sanatçı, gazeteci, yazar, öğretim üyesi ve siyasetçi, ortak bir bildiri ile yetkilileri 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanabilmesi için göreve çağırdı

  [​IMG]

  1 Mayıs’ın Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanacağının hatırlatıldığı bildiride, “Bu sadece emekçi sınıfların değil, Türkiye’de zorlu mücadelelerle ilerletilmeye çalışılan demokrasinin de bir kazanımıdır” denildi. Bu demokratik adımın darbe hukukuyla halkın elinden alınmış bir hakkın gasp edildiği yerde, Taksim Meydanı’nda iadesiyle tamamlanmış olacağının ifade edildiği bildiride şunlar kaydedildi:
  [​IMG]
  “1976’dan bu yana 1 Mayıs’la özdeşleşmiş olan Taksim Meydanı’nın işçilerin ve emekçilerin dayanışma günlerine açılmasını istemek bir inatlaşma değil, bir hak talebidir. Her türlü gösteriye açık olan bu meydan, orada 36 insanımızın karanlık güçler tarafından katledildiği 1977’de, emekçi sınıflar kadar Türkiye’nin demokrasi güçleri için de çok özel bir tarihsel anlam kazanmıştır. Meydanlar ve mekânlar, orada yaşananlarla toplumsal hafızaya kazınırlar. 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması ve emeğin 30 yıldır yasaklı tutulduğu meydanına kavuşması, şu güç günlerde çok ihtiyacımız olan barış ve uzlaşma anlayışına doğru bir adım olacaktır.”
  Bildiride, hükümet ve İstanbul Valiliği, 1 Mayıs’ın Taksim’de barış içinde kutlanması için göreve çağrıldı


   
 2. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...

  2 tane açılmış konudan.
  Kilit.
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.