Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Almanya'nın yüzde 12, Rusya'nın yüzde 25, İngiltere'nin yüzde 12 küçüldüğü Avrupa PC pazarında yüzde 6 ile büyüme kaydeden tek ülke Türkiye oldu. Türkiye'de büyümenin lokomotifi, teknoloji perakendecileri ve telekom şirketleri oldu.

Donanım satışlarında 3 milyon adet sınırını geçen Türkiye, araştırma şirketi IDC sonuçlarına göre hem adet hem de ciro olarak geçtiğimiz yıla göre büyüme kaydeden tek ülke oldu. Futbol stadyumlarında slogan haline getirdiğimiz "Avrupa Avrupa duy sesimizi!" marşı şimdi bilgisayar pazarı için geçerli bir söz oldu. Almanya ve İngiltere gibi devler yüzde 12 küçülürken, gelişmekte olan pazar olarak görülen Rusya'da düşüş yüzde 25 ile daha dramatik oldu. Türkiye'nin büyümesinde en önemli unsurlar KDV indirimi, telekom şirketlerinin 3G rekabeti ve dizüstü bilgisayar kampanyaları ve teknoloji perakendecilerinin açılışlarında yaptıkları indirim kampanyaları oldu. IDC araştırmasına göre Türkiye bilgi teknolojisi ve donanım harcaması konusunda pozitif bir büyüme kaydederken yazılım harcamaları 2008 yılına göre yüzde 1 düştü. Bu sonuç Türkiye'nin bilgi teknolojisi alanında değer yaratamayan, al-sat ilişkisine dayalı sığ bir pazar olduğunu gözönüne seriyor.

TELEKOM ETKİSİ ARTTI
Tüketici eğilimi ucuz ve hafif bilgisayardan yana kullanırken, 3G ve tüketici sakati yakalamak isteyen 3 mobil operatör, Türk Telekom ve TTNET kampanyaları etkili oldu. Daha önce bankaların finansman yaratıcılığına bağlı olarak yapılan kampanyalar telekom operatörünün desteği ile daha da yaygınlaştı.

TEK ÜLKE OLDUK

Araştırma sonuçlarıyla görüşünü sorduğumuz Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem Türkiye'nin pozitif büyüme kaydeden tek ülke olarak Avrupa'da dikkat çeken ülke olarak dikkat çektiğinin altını çizdi Ertem, "Türkiye bilgisayar ve internet kullanımı konusunda açıklarını kapatıyor. Perakende ve telekom sektörünün bu büyümedeki payı oldukça yüksek" dedi.


 
Yukarı Alt