1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Atlar kuşların üremesini tehlikeye atıyor


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus

  Prof. Dr. Sıkı, atların, kuşların yuvalarını bozduğunu ve yeni çıkan saz bitkilerini yiyerek Kuşcenneti’nin doğal yapısına zarar verdiğini belirtti.

  Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Kuşcenneti’ne bırakılan ve sayıları gün geçtikçe artan başı boş at sürülerinin, kuluçkaya yatan 61 değişik kuş türünden 18’inin üremesini tehlikeye soktuğunu söyledi.

  İzmir Kuşcenneti doğal sit alanından 1999 yılından beri çıkarılamayan at sürülerinin, özellikle toprakta ve su bitkileri üzerinde yuva yapan kuşların yuvalarına basarak yumurtalarını kırdığını, yavruları öldürdüğünü ve yuvaları bozduğunu iddia eden Prof. Dr. Sıkı, atların Kuşcenneti’nde kuluçkaya yatan 61 değişik kuş türünden 18’inin üremesini tehlikeye soktuğunu söyledi.

  Prof. Dr. Sıkı, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun, Kuşcenneti doğal sit alanı sınırları içinde her türlü hayvan otlatılmasını yasakladığını hatırlatarak, “Bu karara belediyeler dahil bütün kamu kuruluşları uymak zorundadır. Bu kararın uygulanmasında, başta İzmir Valiliği olmak üzere Menemen Kaymakamlığı, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile İzmir Kuşcennetini Koruma ve Geliştirme Birliği sorumludur” diye konuştu.

  Prof. Dr. Sıkı, İzmir Kuşcenneti’nde, Türkiye’de görülen 462 kuş türünden 283’ünün yaşadığını ve 98 türün kuluçkaya yattığı kaydetti.

  Her yıl 80 ila 100 bin su kuşunun, beslenme, barınma ve kuluçka amaçlı Kuşcenneti’ne geldiğini ifade eden Prof. Dr Sıkı, bölgede kuşların yanı sıra 14 sürüngen, 3 kurbağa, 9 yabani memeli hayvan türüyle 308 değişik bitkinin de bulunduğunu dile getirdi.