1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

ATI'nin Stream sistemi önümüzdeki ay geliyor!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.465
  Beğenilen Mesajlar:
  366
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  ATI'nin Stream sistemi önümüzdeki ay geliyor!

  Dün, Catalyst 8.11 sürücü güncellemesini yayınlayan AMD, önümüzdeki ayın 10'u gibi yayınlanmasını planladıkları Catalyst 8.12 içinse büyük planlar kuruyor. Firmanın yaptığı açıklamaya göre, bu yeni sürücü güncellemesiyle birlikte, ATI grafik işlemcilerinin genel amaçlı işlemlerde kullanmasını sağlayacak programlama arabirimi (Compute Abstraction Layer - CAL), kullanıma açılmış olacak. ATI Stream adı verilen sistem sayesinde, uygulama geliştiriciler firmanın sağladığı Stream yazılım geliştirme paketini kullanarak, grafik işlemcisinin hesaplama gücüne erişebilecekler.

  Bu konuda ilk meyvelerin, video işleme uygulamalarından alınacağı biliniyor. Örneğin ArcSoft, TotalMedia Theatre uygulamasına Aralık ayında bir güncelleme getirerek ATI Stream desteği ekleyecek. Cyberlink de PowerDirector 7 uygulamasına 2009 başında ATI Stream desteğini ekleyecek. Her iki uygulama da Stream desteğiyle, şu anda yaptıkları işlevleri kat kat hızlı gerçekleştirecekler.

  Yazılım geliştiricilerin kendi uygulamalarını güncellemelerini beklemek istemeyen ATI, bir zamanlar kullanıma sunup, kaldırdığı AVIVO Video Converter uygulamasını da tekrar yenileyip sunmaya hazırlanıyor. Yeni uygulama, ATI Stream sistemi sayesinde video dönüşümlerini grafik işlemcisini kullanarak yapıp, AMD'nin Phenom X4'lü örnek sisteminde 3 saat süren bir dönüşümü, HD 4850 kullanarak 12 dakikada tamamlayabiliyor. Yalnız, bu yeni uygulamanın sadece Radeon HD 4600 ve 4800 serilerinde çalışacak olması can sıkıcı.

  [​IMG]