1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

ATI: DirectX 9 düzeyi kartlara Windows 7 desteği yok!


 1. Xplosive

  Xplosive Bilgiliyim

  Kayıt:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  2.523
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]
  Firmaların verdiği bazı önemli bilgiler, resmi duyuruları yapılmadığı için bilgi bankalarının sayfaları arasında farkedilmeden kalıyor. Şimdi size aktaracağımız bilgi de bunlara bir örnek. ATI, aslında bu bilgiyi geçen Ağustos ayında yayınlamış ama bilişim basını olarak bizim dikkatimize yeni çarptı.

  Konu, ATI'nin DirectX 9 destekleyen eski ekran kartlarına resmi olarak Windows 7 desteği sağlamaması üzerine. Firmanın bilgi bankasında yer alan bilgiye göre, DirectX 10 desteklemeyen Radeon 9000 serisi ve Radeon X300 ile başlayıp X1900'lere kadar uzanan Radeon X serileri firma için artık ömrünü tamamlamış durumda ve yeni sürücülerle desteklenmeyecekler. Bunun böyle olduğu zaten geçen Mart ayında yayınlanan Catalyst 9.3 sürücüsünden beri biliniyordu. Ancak AMD'nin sonradan eklediği not, bu ürünlere Windows 7 desteği de sağlanmayacağını net şekilde hatırlatıyor.

  Windows 7 sürücüleriyle Vista sürücüleri uyumlu olduğundan, bahsi geçen kartlar Windows 7'de Vista sürücüsüyle çalışabiliyor. Ancak, Vista sürücüsü Windows 7'deki WDDM 1.1 sürücü standartını ve getirdiği özellikleri sunmuyor. Örneğin, Vista sürücüleriyle kullanılan kartlar ekrandaki pencereleri ekran kartı belleğinde değil, sistem belleğinde tutmak zorundalar. AMD, sürücüye sadece çok kritik bir sorun karşısında güncelleme yayınlayabileceklerini ve bu kartlar için Windows 7 konusunda teknik destek verilmeyeceğini belirtmiş.​
   
 2. TrowZeeN

  TrowZeeN Öğretiyorum

  Kayıt:
  24 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  522
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Nevşehir
  eh olsun o kadar. devir dx11 devri 8)