1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Athena


 1. Rainmaker

  Rainmaker rank8

  Kayıt:
  22 Mart 2010
  Mesajlar:
  163
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Athena nedir?

  Yunan mitolojisinde Zeus ile Metis'in kızıdır. Zeusun başından tepeden tırnağa silahlı olarak doğar. savaş ve bilgelik tanrıçasıdır.Burda söz ettiğimiz Athena bir müzik grubudur.

  Athena , Türkiye kökenli ska ve punk rock grubudur.Türkiye'de ska hiç tanınmazken, farklı giyim ve müzik tarzıyla ilgi görmüş ve tanınmıştır. Holigan albümünün aynı isimli şarkısı futbol maçlarının değişmez sloganı oldu; aynı zamanda A Milli Basketbol takımımız için yaptığı 12 Dev Adam şarkısı ise basketbol takımının sembol şarkısıdır.

  Ska müzik tarzı

  1950'de Jamaika'da çıktı. Ska'nın 1950'lerden sonra yeniden ünlü olması 1990'larda Amerika The Toasters grubunun oluşturulmasıyla oldu.

  Müzikal kökeni: Caz ,R&B
  Kültürel kökeni: Jamaika
  Genelde kullanılan enstrümanlar: Elektro gitar - Bass - Bateri - Klavye
  Türevleri: Ska-Punk - Reggae - Post-Punk - Punk Rock - Rocksteady

  Ska Altkültürü

  Ska altkültürü ska müziğinin fanı olan genç grubundan oluşturuldu. Ska ünlü oldukça bir altkültüre dönüştü. Avrupa ve özellikle Rusya'da ska altkültürü çok pöpüler olmuştur Ska boy veya Ska girl olan gençlerin eşyaların çoğu kareli oluyor. Karenin modası 1970 lerde pöpüler olan 2 tone un logosu olarak kareli duvarın yanında adam olmasından gelmiştir.  Kuruluşu ve One Last Breath


  Hakan ve Gökhan Özoğuz kardeşlerin müzik yapma sevdasına kapıldıkları 1987 yılı Athena macerasının başlangıç noktası olarak kabul edilebilir aslında. O dönemde henüz 11 yaşında olan ve okul hayatından pek haz etmeyen Hakan ve Gökhan ex-Pentagram gitaristi Ümit Yılbar’dan gitar dersleri almak suretiyle çalışmaya başladılar ve ardından da Akmar Pasajı’na ilanlar asarak grubu tamamlayacak bas gitarist ve davulcu arayışına giriştiler.

  Çalışmalarını ilk etapta iki kişi devam ettiren Gökhan ve Hakan kardeşler ilk yıllarda aralarına katılan birtakım arkadaşlarıyla stüdyo ve aletler kiralayarak çalışmaya başladılar. Akmar Pasajı’nda tesadüfen karşılarına çıkan bir ilanla hem bir isim hem de grubu tamamlayacak bas gitarist ve davulcu bulmuş oldular.

  O dönemde D.R.I, S.O.D, Nuclear Assult, Slayer, Megadeth ve Metallica gibi gruplardan heyecan duyan grup, 4 şarkıdan oluşan ve hardcore trash sound’lu ilk demolarını da kaydetmeyi başardılar. Fakat bas gitarist ve davulcu problemi halen devam etmekteydi. Grubun ilk ciddi kadrosu süregelen pek çok değişikliğin ardından nihayet 1990’da şekillenebildi, Gökhan ve Hakan, Turgay Gülaydın (davul) ve Asrın’ın (bas gitar) katılımıyla çalışmalara hız verdiler.

  1993 yılında thrash sound’lu ilk albüm One Last Breath piyasaya sürüldü. Albüm piyasaya sürülmeden kısa bir süre önce bas gitarist Asrın Tuncer gruptan ayrılmıştı. Albümdeki tüm baslar Hakan Özoğuz tarafından çalındı. Bu arada Asrın’ın yeri Ozan Karaçuha tarafından dolduruldu.


  Eurovision Macerası ve US

  TRT, 2003 yılında Sertap Erener'in Eurovision başarısının ardından Türkiye'de yapılacak olan 49. Eurovision Şarkı Yarışması için iddialı bir isim arayışına girdi. Athena ile yapılan görüşmeler olumlu sonuç verince Türkiye'yi Athena'nın temsil edeceği açıklandı. For Real şarkısıyla yarışmaya katılan Athena 195 puanla 4. oldu. Bu, Türkiye'nin aldığı en yüksek puandır. For Real 4. olmasına rağmen şarkı Türk halkı tarafından büyük takdir topladı.

  Aynı yıl içerisinde grup 5. stüdyo albümü US'u piyasaya sürdü. Çıkış şarkısı DİHO rock camiası tarafından beğenilse de ülke genelinde pek ses getirmedi. Albümde yer alan Yalan, Athena'nın müzikte olgunlaştığının göstergesi kabul edilir. US'ta Eurovision şarkısı For Real'ın yanı sıra aday iki şarkı olan Mud On My Face ve Easy Man de yer almaktadır. Bu albüm grubun ska tarzında müzik yaptığı son albümüdür.

  Bir süredir İngiltere'de yaşayan Gökhan ve Hakan kardeşler 2010'da yeni albümün müjdesini verdiler. Mayıs ayının başında Pis adlı stüdyo albümü çıkacak. Çıkış parçası Serseri Mayınlar.

  Şu Anki Üyeler

  * Gökhan Özoğuz-(vokal, gitar)
  * Hakan Özoğuz-(gitar, geri vokal)
  * Ozan Musluoğlu-(bas gitar)


  Eski Grup Üyeleri

  * Burak Gürpınar-(davul) (2005-2007)
  * Asrın Tuncer-(bas gitar) (1990-1993)
  * Ozan Karaçuha-(bas gitar) (1993-2002)
  * Canay Cengen-(bas gitar) (2002-2003)
  * Turgay Gülaydın-(davul) (1990-2002)
  * Doğaç Titiz-(davul) (2002-2005)

  DiSKOGRAFi


  * One Last Breath (1993)
  * Holigan (1998)
  * Tam Zamanı Şimdi (2000)
  * Herşey Yolunda (2002)
  * US (2004)
  * Athena (2005)
  * İt (EP) (2006)
  * Fenerbahçe 100. Yıl Albümü (EP) (2007)[/color][/b]

  [youtube]watch?v=K_nN8xQUquU[/youtube]