1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Atatürk kızınca nasıl söverdi ?


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri de kızınca Rumeli şivesiyle bakın hangi sövgüyü kullanıyormuş:

  [​IMG]

  'Teyzem Latife' adlı kitabın yazarları Fatih Bayhan ve aynı zamanda Latife Hanım'ın yeğeni olan Mehmet Sadık Öke Ülke TV’de Ülkede Bu Sabah programına konuk oldular. Programda Latife Hanım’ın Mustafa Kemal Atatürk’le olan kavgası sonrası kırdığı ayna ve Atatürk’ün sinirlendiğinde kullandığı ifade konuşuldu. Atatürk’ün dönemin Tarım Bakanı’na önerdiği soyadı ise oldukça ilginç.

  Teyzem Letife adlı kitabın yazarları, Latife Hanım’ın yeğeni Mehmet Sadık Öke ve yazar Fatih Bayhan Ülke TV’de Ülke'de Bu Sabah programında İlker Uykal ve Merve Kondak'ın sorularını cevapladılar.

  Mustafa Kemal ile Latife Hanım’ı boşanmaya götüren kavgayı anlatan yazarlar Atatürk’ün sinirlendiğinde kulandığı ifadeyi de anlattılar.


  BAKANA SOYADI ÖNERİSİ: EŞ EK

  Kitapta günlük yaşama dair ilginç detaylar olduğun söyleyen Fatih Bayhan, M. Kemal’ın özel hayatını, yaşamını kitapta anlattıklarını belirtirler.

  Mustafa Kemal Atatürk’ün kızdığında en çok kullandığı ifadenin Rumeli şivesiyle ‘eşek oğlu eşek’ olduğunu söyleyen Mehmet Sadık Öke, dönemin Tarım Bakanı ile Atatürk arasında geçen bir soyadı hikayesini programda anlattı.

  Öke, “Mustafa Kemal Atatürk, Ankara’daki Orman Çiftliği’yle ilgili ‘o olmaz, bu yapılmaz’ diyen Tarım Bakanı’nın soyadı kanunundan sonra Atatürk’ten soyadı istemesi üzerine ‘Senin soyadın eşek olsun. Sen Tarım Bakanısın toprağı eş, ek’ demiş. Tabi soyadı böyle olmamış” diyerek Atatürk’ün mizah kabiliyetinin yüksek olduğunu belirtti.


  KIRIK AYNANIN HİKAYESİ

  Programa kırık bir ayna getiren M. Sadık Öke yaşananları şöyle anlattı, “Bu ayna kavga ettikleri gece, Latife teyzem çok üzülüyor ve salonu terk ediyor. Odasında sinirle duvara fırlatıyor ve kırılıyor. O gece ilişkinin de sonu oldu, kitapta detaylı olarak anlattık bu konuyu. Teyzem çok kızıyor, M. Kemal’in söylediği söze. Kendi eline yelpazeyle vuruyor ve eli kesiliyor. M. Kemal çok kızıyor, vurmak niyetinde olmasa da elini kaldırıyor. Latife teyzem de elini kaldırıyor ve yanağına çarpıyor. Kan M. Kemal’in yanağına bulaşıyor. Bu olayın ardından Latife Hanım yukarıya çıkıyor. Sinirinden aynasını kırıyor.”

  O gece kırılan aynayı da programa getiren Mehmet Sadık Öke, aynanın kırılmasıyla ABD Büyükelçisi’nin kripto geçerek Türkiye’de bir kriz yaşandığını ülkesine bildirdiğini de açıkladı.