1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

ASUS'un X48 anakartları hazır


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.463
  Beğenilen Mesajlar:
  365
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  ASUS'un X48 anakartları hazır

  [​IMG]

  Intel'in farklı üreticilere farklı yaklaşımlarda bulunması nedeniyle tam bir karmaşaya dönen X48 yonga setinin piyasaya çıkışı konusu artık netleşti ve tüm üreticiler X48 ürünlerini duyurmaya başladılar. ASUS da X48 yonga setli bir kaç ürününü hazır etmiş durumda. Firma, ürünlerinin duyurusunu yapmakta biraz geç kalmış olsa da, ürünler oldukça iddialı yapıdalar.

  ASUS'un X48 yonga setli anakartlarından ilki, daha önce X38 yonga setiyle gelen P5E3 anakartının yenilenmiş hali olan P5E3 Premium WiFi-AP. Firmanın şu andaki en gelişmiş ve üst düzey anakartlarından birisi olan bu anakart, X48 yonga setini DDR3 bellekle destekliyor. Anakart oldukça gelişmiş bir ısı dağıtıcı sistemle ve dahili olarak 802.11n standartında kablosuz ağ adaptörüyle donatılmış. Anakart 8 fazlı güç regülatörüne ve enerji tasarrufu sağlayan EPU teknolojisine de sahip. Bu anakartın üzerindeki 3 adet PCI Express x16 yuvasından iki tanesi x16, üçüncüsüyse x4 ya da x1 modunda çalışabiliyor.

  Firmanın ülkemizde de satışa sunulan ikinci X48 anakartı Rampage Formula adını taşıyor. Bu anakartta X48 yonga setiyla DDR2 bellek kullanılmış. Az önce bahsettiğimiz model gibi üzerinde EPU sistemini bulunduran anakart 2 adet PCI Express x16 slotuyla gelmekte. ASUS bu anakartında ses modülünü ayrı bir kart şeklinde olan SupremeFX II tasarımında kullanmış. Ayrıca bu anakartın overclock ince ayarları biraz daha fazla. Her iki anakart da, Intel'in henüz piyasaya sürmediği 1600 MHz işlemci veriyolu kullanan işlemcilerini şimdiden destekliyorlar.

  [​IMG]

  [​IMG]