Kayıt
6 Şubat 2007
Mesajlar
335.473
Beğeniler
1.611
Şehir
Taksim/IST.
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
ASUS'dan AM3 soketli anakart serisi: M4AMD, Phenom II işlemcisini duyurdu ama bu işlemcinin önümüzdeki ay piyasaya sürülecek DDR3 bellek destekli sürümleri daha çok merak ediliyor. Firmalar da bu yeni nesil işlemciler için yeni anakartlarını hazır etmekle meşguller.

AM3 soketli anakartlarını hazırlayan firmalardan biri olan ASUS, bu yeni anakartların M4 serisini oluşturacağını duyurdu. ASUS'un verdiği bilgilere göre, M4 serisinin en önemli özelliklerinden birisi 8 fazlı yeni tasarım güç regülatörü. İşlemci için ayrılmış 8 fazın yanında, bellek kontrolcüsü ve HyperTransport veriyolu için de ayrı birer faz bulunuyor. Bu sayede işlemciye sağlanan gerilimin en temiz ve kararlı şekilde elde edilmesi amaçlanmış.

ASUS'un bu anakartla birlikte sunduğu bir diğer yenilikse Turbo Key adını taşıyor. İsim ve işlev olarak biraz eski 486 işlemcili kasalardaki Turbo düğmesini anımsatan bu sistem, anakart üzerindeki bir kontrolcüye dayanan bir overclock sistemi. ASUS'un iddiasına göre, basit bir kurulum işleminden sonra Turbo Key ile kasa üzerindeki güç düğmesine basılarak, en basit şekilde overclock yapılabiliyor.

ASUS, M4 serisi altında ilk etapta 8 ayrı anakart duyurmuş durumda. Bunlardan M4A serisi AMD yonga setlerini, M4N serisi NVIDIA yonga setlerini kullanıyor. M4A serisinin en üst modeli, DDR3 bellek destekli ve 790FX yonga setini kullanan M4A79T Deluxe modeli. M4N serisindeyse liderliği nForce 980a SLI kullanan M4N82 Deluxe modeli temsil ediyor. Yalnız, M4N serisinde henüz DDR3 destekli, AM3 soketli bir üye yok, şu anda duyurulan modeller AM2+ soketini destekliyor.

 
Yukarı Alt