1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Aşırı Terlemeye 5'li Çözüm


 1. Brooklyn

  Brooklyn Buralıyım

  Kayıt:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.757
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Talebe
  [​IMG]
  Uzmanlar, Aşırı Terlemeyi Önleyen 5 Tedavi Yöntemi Bulunduğuna Dikkat Çekiyor.

  Sempatik sinir sisteminin, sıcak veya soğuk havalarda vücudun ısısını ayarlamak için ter salgılamaya neden olduğunu belirten uzmanlar, aşırı terlemeyi önleyen 5 tedavi yöntemi bulunduğuna dikkat çekiyor.

  Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, bazı özel durumlar dışında aşırı terlemenin nedeninin bilinmediğini söyledi.

  Dr. Öztürk, "Çocuklarda aşırı terlemenin en önemli nedeni genetik yada ailesel olarak tanımlanır. Aileler terleme ile ilgili sorgulandığında ya birinci derece akrabalarda ya da daha uzak akrabalarda mutlaka aşırı terlemenin olduğu birileri olduğu öğrenilebiliyor." dedi.

  Genetik ya da ailesel faktörler dışında en çok terlemeye neden olan hastalıklara da değinen Öztürk, bu hastalıkları da,"Hipertiroidi (tiroid bezinin aşırı çalışması), beyin ile ilgili bazı hastalıklar, psikiyatrik hastalıklar, obezite (şişmanlık), diyabet (şeker hastalığı), hipoglisemi ( kan şekeri düşüklüğü), rikets ( D vitamini -kalsiyum eksikliği ve kemik bozukluğu ile giden bir hastalık), böbreküstü bezi hastalıkları, kalp yetmezliği, romatolojik hastalıklar (bazı eklem hastalıkları), vücutta oluşan bazı enfeksiyonlar (tüberkuloz, brucelloz, sıtma), bazı kanserler (lenfoma)" olarak sıraladı. Ayrıca bazı ilaçların kendini aşırı terleme ile gösterebileceğini de belirtti.

  TEDAVİDE 5 YÖNTEM VAR

  Terlemenin çocukların ve ergenlerin sosyal yaşantısını, okul ve iş hayatını, psikolojik durumunu etkiliyorsa tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Öztürk, şöyle devam etti: "Öncelikle terlemeye sebep olacak bir rahatsızlığı olmadığı kanıtlanan hastanın deri hastalıkları uzmanına yönlendirilmesi gerekiyor. Deri hastalıkları uzmanı hafif ve orta derecede şikayeti olan hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir. Bu tedaviden yarar görmeyen ve ileri derecede şikayeti olan hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır."

  Öztürk, bu tedavi yöntemleri hakkında da şu bilgileri verdi:

  "İlaç Tedavileri: Terlemeyi etkileyen birçok ilaç mevcuttur. Ancak bunların durgunluk yaratma, ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, idrar yolları problemleri ve hatta kalp krizi riskini artırma gibi yan etkileri bulunduğundan genellikle önerilmezler.

  Terleme önleyici merhemler ve spreyler: İlk önerilen basit tedavi şeklidir. El ve ayak terlemelerinde hafif ve orta şiddetteki olgularda kullanılabilir. Sıkıştırma etkisi ile ter kanalının ağzını fiziksel olarak tıkar ve ter bezlerinden ter atılımını önler.

  İyontoforez tedavisi: Aşırı el ve ayak terlemesinde kullanılır. Eller ve/veya ayaklar içinde elektrolit solüsyonu veya metal plaka bulunan küvete konulur. Solüsyon veya plakadan insanı rahatsız etmeyen düşük şiddette elektrik akımı verilir. Etki şekli elektrik akımının oluşturduğu iyonların ter kanallarını (basit olarak su musluğunu) belirli bir süre kapatılması olarak tanımlanabilir.

  Botulinum toksin tedavisi (botoks): Özellikle koltuk altı terlemelerinde kullanılır. El ve ayak terlemelerinde de uygulanabilir.Terlemeye neden olan sempatik sinirleri felç ederek ter bezlerinden ter üretimini önlemek için kullanılmaktadır.

  Cerrahi tedavi: Özellikle el ve koltuk altı terlemelerinde uygulanmaktadır. Kalıcı çözüm sağlar. Cerrahi tedavinin esası aşırı çalışarak fazla terlemeye neden olan sempatik sinirlerin kesilmesi veya çıkarılmasıdır. Bazen sempatik zincir ve dalları klips ile sıkıştırılabilir veya koter ile yakılabilir."
   
 2. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ben burada havuza öyle bir atlıyorum ki 1 hafta terlemiyorum :P
   
 3. IronyOfFate

  IronyOfFate olduser

  Kayıt:
  22 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.077
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Geodesy and Photogrammetry Engineering
  Şehir:
  ღAnkaraღ ๘۩
  İlginç yöntemler... :lol: