1. Reklam


  1. joysro
   asur
   serenity
   redsea
   blacksro
   plag
   alaaddin
   erix

artı değer


 1. Baha i

  Baha i rank8

  Kayıt:
  31 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.160
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ...
  Şehir:
  Africa
  bir malı alırken neye para verdiğimize fazla dikkat etmeyiz sanırızki biz o mala bütünüyle sahip olduk fakat onun arkasında bir süreç vardır bu süreç basit bir yolla özetlersek..
  Örnek : bir ayakkabı neden oluşur iplik kaucuk plastik vs vs bunlar tek başlarına bir şey ifade etmelezler bunlar emek(İnsanın çalışması) ve zaman ile birleşince ortaya ayakkabı çıkar peki ödediğimiz para nerelere gidiyor 1 kaucuga 2 ipliğe 3 vs 4 vs ve 6) emek ve zaman
  bu 6 maddeki kastım işcinin harcadıgı enerji ve zamandır.
  burdaki + değer var olan maddelerin bir değeri varken üzerine emek ve zamanıda katıp bir fazladan değer ödemiş oluyorsun bu işcinin aldıgı maaş yani artı değerdir..
  peki verdiğin emek parası işcilere nasıl geçiyor. zaten lafı buraya getirmek istedim patronun insyatifine bırakıyor ister patron o + değeri cukasına atar emeğin gercek hakkını az az verir yada gene cukasına atar bu sefer biraz daha fazla veririr. sonuc olarak emek değer kavramı veya + değer teorisi serbest piyasadaki emeğin parasını her ne şekilde olursa olsun patronların cebine yönelik oluğunu gösterir.
   
 2. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  341.367
  Beğenilen Mesajlar:
  254
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  itemlerin bile + değerli olanı pahalı.