1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Arıların iniş pisti şeritli çiçekler !


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Çiçek yaprakları üzerindeki şeritler, tıpkı uçaklara rehberlik eden iniş pistleri etrafındaki ışıklar gibi arıların inişlerine yardımcı oluyor.

  [​IMG]

  Bilimadamları, arı nüfusunun artırılması için şeritli yapraklara sahip olan çiçekler yetiştirilmesini tavsiye ediyor. Şeritler sayesinde arılar, nektar ve polen toplayabilecekleri çiçeklere daha kolay ulaşabiliyor. Araştırmaya göre arılar kırmızı yapraklı çiçekleri de özellikle tercih ediyor.

  Uzmanlar, arılar için daha çekici çiçekler yetiştirilmesinin, arı nüfusundaki 'felaket düzeyindeki' azalmanın önüne geçmek için bir yöntem olabileceğini söylüyor.

  Norwich kentindeki John Innes Merkezi'nde yapılan araştırmanın amacı, bitkilerin tohumlanmasında büyük rol oynayan arı nüfusundaki azalmanın nasıl önlenebileceğini saptamaktı.

  ŞERİTLERİN OLUŞUMU
  Çünkü bilimadamları, arı nüfusundaki azalmanın insanların gıda güvenliğini tehlikeye atabileceğini ve ekonomik açıdan büyük zarar verebileceğini söylüyor.

  Bu arada, Yeni Zelandalı uzmanlar da aslanağzı çiçeklerinin yaprakları üzerindeki farklı şerit ve noktaları nasıl oluştuğunu araştırdı.

  Yeni Zelanda Bitki ve Gıda Araştırmaları Enstitüsü'nden Kathy Schwinn, 'Farklı şeritler ve noktalar doğada çok sık görülüyor. Ancak bunların nasıl oluştuğu çok iyi bilinmiyor. Araştırmamızda çiçek yapraklarındaki damarlardan ve yaprağın derisinden birer sinyal geliyor. Bu sinyallerin birleşmesiyle de kırmızı antokyanin renk hücreleri oluşuyor.

  Antokyaninler kırmızı, mor ve mavi çiçeklerle meyvelere renk veren pigmentler.​
   
 2. mrtcnt

  mrtcnt rank8

  Kayıt:
  22 Haziran 2008
  Mesajlar:
  686
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konum

  Arılar biz farkında olmasak da en karmaşık yapılı canlılardan biri. İletişimleri, yaşama şekilleri oldukça karışık.