1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Arılardan sonra sinekler de mi kayboluyor?


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus

  Prof. Dik, Akdeniz ve Ege bölgesinde yaptığı saha çalışmalarında, bu yıl geçen yıllara oranla daha az sinek yakalayabildiğini söyledi.

  Konya Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilal Dik, küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kuraklığın, üreme alanları yok olan sinek popülasyonunun azalmasında etkili olduğunu düşündüğünü belirtti.

  Prof. Dr. Dik, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, araştırmalar için Akdeniz ve Ege bölgesinde yaptığı saha çalışmalarında, bu yıl geçen yıllara oranla daha az sinek yakalayabildiğini söyledi.

  Türkiye’de, bilimsel olarak henüz kanıtlanmamakla birlikte sinek popülasyonunun azaldığının söylenebileceğini ifade eden Prof. Dr. Dik, “Sinekler küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kuraklık ve aşırı ilaçlama sonucunda azalıyor diyebiliriz ancak bu bir yaklaşım tarzıdır. Bilimsel bir araştırma yapılmadan kesin bir şey söylememiz mümkün değil” dedi.

  Küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kuraklığın sineklerin üreme alanlarındaki nemi yok ettiğini ifade eden Dik, “Sineklerin üremeleri için uygun ortamlar sığır pislikleri, nemli, pis veya organik maddelerce zengin olan bataklık gibi yerlerdir. Evsel veya hayvansal atıkların bulunduğu yerleri de bunlara ekleyebiliriz. Aşırı sıcaklarda, ısınmaya bağlı olarak sineklerin üredikleri alanlar kuruduğu için, üremeleri biraz kısıtlanmış olur. Böylece sayıları da azalır” diye konuştu.

  “Küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kuraklığın, üreme alanları yok olan sinek popülasyonunun azalmasında etkili olduğunu düşünüyorum” diyen Dik, sineklerin azalmasında aşırı ilaçlamanın da önemli bir etken olabileceğini belirtti.

  KİMYASALLARIN ETKİSİ

  Prof. Dr. Dik, sineklerle mücadele için bilinçli veya bilinçsiz olarak çok sayıda ilaç tüketildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

  “Bu nedenle sinek sayısında azalma gözlenebilir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı nedeniyle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, vatandaşlara tedbir amaçlı kene ilaçları kullandırıyor. Kenelere karşı etkili olan bu ilaçlar, ister istemez sineğe de etkili oluyor. Örneğin koyunun veya sığırın üzerine konan sinekler ilaçla temas ederek ölebiliyor. Bu hastalıkla mücadele amacıyla belediyeler, birçok yerde park ve bahçe ilaçlıyor. Bilinçsizce ilaçlama zararlı böceklerin yanı sıra yararlıları da yok ediyor.”

  Tüm dünyadaki arı kayıplarının küresel ısınmayla ilişkilendirildiğini söyleyen Dik, “Ancak diğer taraftan siz her yeri ilaçlarsanız arıyı da öldürürsünüz diğer yararlı böcekleri de. Günlük hayatta sineklerden hoşlanmayabiliriz ancak ilaçlamayla doğanın da dengesini bozmuş oluyorsunuz. Son yıllarda kanserli hasta sayısının da arttığını görüyoruz. Bunun nedeni kimyasal kirlenmedir, zehirli ilaçların kullanımının artmasıdır” diye konuştu.

  Aşırı ilaçlama konusunda yetkililerin çiftçileri ve vatandaşları uyarması gerektiğini ifade eden Dik, bu yönde acilen ciddi bir girişim başlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.