1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Aradaki 350 bin farkı bulun !


 1. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  Antalya'nın en gür ormanlarına sahip Belek'te otel ve golf sahaları için yüzbinlerce ağaç kesildi. Anayasa Mahkemesi kararına rağmen 'muhafaza ormanı'nda inşaatlar tam gaz...

  [​IMG]

  30 yılda ağaçlandırılan Belek Ormanları'nın nasıl yok edildiği, iki yıl arayla çekilen fotoğraflarla sergilendi. Golf sahaları ve oteller için en az 350 bin ağacın kesildiği belirtiliyor. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz'e göre katliamın yasal altyapısı, bölgenin 1990'dan sonra 'turizm bölgesi' ilan edilmesiyle hazırlandı.
  Antalya'nın en gür ve en özel ormanlarına sahip, Serik ilçesine bağlı turistik Belek beldesinin bu özelliği, fotoğraflarda kaldı. 1960'lı yıllarda ağaçlandırılan ve 30 yılda kendine özgü sık fıstık çamlarıyla tüm dünyanın büyük ilgisini çeken Belek ormanları, 1984 yılında Turizm Bakanlığı tarafından turizme açılmak üzere planlandı. Turizm Bakanlığı'nın 1990 yılından itibaren bölgeyi 'turizm bölgesi ilan etmesiyle, 23 bin dönümlük Belek Muhafaza Ormanı'na peş peşe tahsisler yapıldı. Tahsislerin hayata geçirilmesiyle 45 otel hizmete açıldı. Otellerin yanında yedi golf sahası inşa edilen Belek'te üç golf sahası yapımı ise sürüyor.
  TTKD Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, bölgenin turizm bölgesi ilan edilmesiyle katliamın yasal düzeneğinin hazırlandığını öne sürdü. Gündüz, belediyelerin de yeni golf sahaları için verdiği imar izinleriyle katliamın diğer ayağını oluşturduğunu savunurken, bu bölgede beş ayrı koruma statüsü bulunduğunu hatırlattı:
  "Orada 18 bin dönümde fıstık çamı, 5 bin dönümde de okaliptus ağacı bulunuyordu. 600-700 bin ağaç vardı, yaklaşık 500 binini kestiler. Halkın tepkisini çekmemek için yolun kenarında birkaç sıra ağaç bırakıldı, asıl kesim ormanın içlerinde oldu."
  Gündüz'e göre Turizm ve Orman bakanlıklarının bu durumdaki vebali büyük:
  "Beş koruma statüsüne rağmen Belek Ormanları'nın bulunduğu alan turizm sahası ilan ediliyor. 'Muhafaza ormanı' en değerli ormanlardan biri demektir. Turizme tahsis edilmesi zaten Anayasa'ya uygun değil. O bölgenin kıyıları caretta caretta üreme alanı. Ayrıca uluslararası kuş göç yollarının üzerinde orman içi ve yakın çevresinde de endemik bitki türü var. Tüm bunlara rağmen devlet eliyle tahrip edildi. Çevre ve Orman Bakanlığı, korumakla yükümlü olduğu alanların tahsis edilmesine ses çıkarmamakla vebal alıyor. Turizm Bakanlığı da turizm için tahsis ederek vebale ortak olmuştur. Kadriye ve Belek belediyeleri de bu alanı imara açarak, halka karşı yasal sorumluluklarını yerine getirmedi." Bölgenin sorunu sadece ağaçların yok edilmesi değil, sırada su kaynakları da var. Gündüz bu konuda şöyle konuşuyor:
  "Belek Ormanları korunmadığı gibi burada çevreyi daha çok tahrip edecek golf sahaları yaratılmıştır. 100 hektarlık bir golf sahasının bir yılda tüketeceği su miktarı, yaklaşık 1 milyon metreküp olacaktır. Ayrıca golf alanlarında çimlere kullanılan ilaçlar nedeniyle akarsularda, yeraltı suyunda, denizde kirlenme meydana gelmektedir."
  Gündüz'ün verdiği bilgiye göre Belek ormanlarında yapılan tahsislerin iptali için birçok dava açıldı. Antalya Barosu'nun açtığı dava sonunda, Anayasa Mahkemesi 2007 Mayıs ayında 'Orman arazileri turizm amaçlı tahsis edilmemeli' yönünde karar verdi. Ancak bu karara rağmen, yapılan tahsisler kapsamında inşaatlar tüm hızıyla devam etti. Belek Ormanları'ndaki ağaç katliamını 2005 ve 2007 yılları arasında çektiği iki ayrı fotoğrafla ortaya koyan Vila -Int Uluslararası Hava Fotoğrafçılığı Şirketi ortağı ve TEMA Antalya Şubesi üyelerinden Timur Kara ise fotoğraflarda katliamın çarpıcı şekilde görüldüğünü belirtti. Kara, "www.vila-int.com adresli sitemizde ağaç katliamının çarpıcı fotoğraflarını görmek mümkün" dedi. Bu arada orman mühendisleri bölgede eskiden 630 bin kadar ağaç olduğunu belirtirken, kesilen ağaç sayısı için "Görüntülere bakıldığında en az 350 bin ağacın kesildiği görülüyor" dedi.

  Oteller: O kadar kesmedik
  Bölgede otelleri bulunan Papillon Otelleri Genel Koordinatörü Erol Akın, Belek ormanlarının koruma altında olmadığını iddia ederek, "O bölgede söylendiği kadar ağaç kesildiğini de düşünmüyorum" dedi.
  Gloria Serenity Otel Genel Müdürü Özgür Cinkılıç ise otel ve golf sahaları yaparken ağaç kesmek zorunda kaldıklarını söyledi. 2005 yılındaki yatırımlarıyla birlikte 8 bin 144 civarında ağaç kestiklerini belirten Özgür Cinkılıç, "Ancak kestiğimiz ağaçların belki 20 katını diktik" diye bilgi verdi.
   
 2. SonSAHNE

  SonSAHNE Bilgiliyim

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.934
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  aRaF

  Evil or Very Mad oha bunlar ne ya insanlar çıldırmış. ama ilerde acısını çekecekler. zaten küresel ısınmada kendini gösteriyo yavaş yavaş...
   
 3. JimCarrey

  JimCarrey rank8

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.024
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  silkroad uzmanı.
  Şehir:
  Nerde müzik, eğlence,çılgınlık orda ben =)

  herşeyin ana nedeni para Evil or Very Mad
   
 4. screamadle

  screamadle rank8

  Kayıt:
  13 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.617
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Parayı o kadar basite indirgememek lazım
   
 5. JimCarrey

  JimCarrey rank8

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.024
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  silkroad uzmanı.
  Şehir:
  Nerde müzik, eğlence,çılgınlık orda ben =)

  para olmadan bişi olmuyo bu dünyada bence Neutral iş adamlarıda böle ormanları kesip yerine fabrika vb şeyler yapıyoşar malum işsizliğe bi çözüm gibi ama Arrow Neutral detective
   
 6. The_DifferenT

  The_DifferenT rank8

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fucker LoL
  Şehir:
  Kestel / BURSA

  Oteller: O kadar kesmedik


  Yüzsüzlüğün son hali
   
 7. dR.NooB

  dR.NooB rank8

  Kayıt:
  13 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  3.025
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  lise ögrencisi...
  Şehir:
  ora bura şura bide ora

  kestikleri kadar dikmezlerse Allah belalarını versin topunun ! Evil or Very Mad Sad
   
 8. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  bu durumu bende gazetede okudum içler acısı açıkcası MSU hocaları çıldırıyordur yazık Confused
   
 9. ViruS_

  ViruS_ rank8

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  602
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Aranıyor...

  bence bunu niye yaptıklarını anlıyorum yapılması gereken şeyler.....

  1-)Antalya Olduğu için Turizm daha çok canlanır.
  2-)Yeni bir boş arazi olmuş olur.
  3-)GElir Kaynakalrı artar.
  4-)Yakıt için kullanır.
  5-)Selüloz için kullanır.

  Ağaçları kesmek zorundayız...

  (kötü haber keşke bunları yapmak zorunda kalmasaydık Evil or Very Mad (