Kayıt
5 Temmuz 2009
Mesajlar
2.876
Beğeniler
0
Şehir
Karşıyaka 35½ Takım : Karşıyaka SK


Apple, günlük teknolojiye meydan okuyor.

Apple'dan yeni bir oyuncak daha: "İçine iPhone kaçan" garip gözlük ne işe yarayacak?


Apple içerisine iPhone ya da iPod geçirebileceğiniz ve bu sayede fotoğraf ya da video görüntüleyebileceğiniz gözlükler için patent başvurusunda bulundu.

Büyük firma ürününü "gözlük" yerine "kullanıcının kafasına monte edilebilen bir cihaz" olarak tanımlıyor.

Apple yaptığı başvurusunda zaten bu tür cihazların olduğunu kabul ediyor ama onları yetersiz buluyor. Şirkete göre, iPhone ya da iPodlar bu gözlüklere kablo yoluyla bağlanabiliyor ancak bu da karmaşıklık, masraf,ağırlık gibi sorunlara yol açıyor. Firma bu soruna çözümü, iPod ya da iPhone doğrudan gözlüğün içine, ekranı kullanıcıya doğru olacak şekilde geçirmekte bulmuş.

Kumandası var, kamera ile uyumlu...

Gözlüklerin içindeki iPhone ya da iPod, kullanıcının fotoğrafları görmesini veya kulaklıklar sayesinde sesleri duyabilmesini sağlıyor. Patent başvurusuna göre görüntüler "stereo" olarak görülebiliyor. Böylece gözlerin görüntüye baktıkları açı farklılıklarıyla görüntüde derinlik oluşması sağlanabiliyor.

Apple ürününü bu kadar kolaylaştırmakla kalmıyor ayrıca bir dekablosuz kumanda kullanımına olanak sağlıyor.

Ayrıca başvuru dökümanlarına göre yerleştirilen ürünün kamerasının gördükleri, gözlüğün görüntü ekranına aktarılabiliyor.

Ve gözlük, bu görüntüleri ek grafiklerle de kullanıcıya iletebiliyor. Örneğin, gözlüğün görüntü ekranında bir sesin geldiği yöne uygun olarak oklar gözükebiliyor.

Apple bu sorunu da çözerse...

Tabii ki bunların hepsi çok guzel özellikler ancak 135 gramlık iPhone ya da 115 gramlık iPod'un takılı olduğu gözlükburnumuzdan kaymadan nasıl duracak?

Apple bu sorun için de; gözlük ipleri, bantları, şapkalar ve buna benzer ürünlerin kullanılmasını düşünmüş.

Henüz patent alım aşamasında olan bu ürünün önünde uzun ve yorucu bir üretim safhası olduğu kesin...


 
Yukarı Alt