1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Apple'dan Tartı Uygulamalarına Veto

?

Apple'ın bu hamlesini mantıklı buluyor musunuz ?

 1. Evet

  oy sayısı 0
  0,0%
 2. Hayır

  oy sayısı 0
  0,0%

 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.463
  Beğenilen Mesajlar:
  365
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  3dtouchs.JPG

  Apple'ın zaman zaman uygulama mağazasında bazı yapımları veto ettiğini görüyoruz. Şimdi ise 3D Touch özelliğini kullanarak tartı vazifesi gören uygulamalar veto yemeye başladı.

  Apple'ın iPhone 6S serisinde sunduğu 3 farklı baskı seviyesini algılayabilen 3D Touch, barındırdığı potansiyel sayesinde geliştiricilerin de bir numaralı ilgi odağı haline geldi. Özellikle ağırlık hesap edebilen uygulamalar öne çıkarken Apple'ın da engellemesi söz konusu.

  Daha önce baskı hassasiyet yüzdesine göre cisimlerin ağırlığını karşılaştırabilen Plum-O-Meter adında bir uygulama gelmişti. Şimdi ise geliştirici Ryan McLeod ve arkadaşlarının elinden çıkan gerçek bir ölçüm uygulaması söz konusu. Uygulama en fazla 385 grama kadar ölçüm yapabiliyor.

  3D Touch API'si cisimleri 0.00 ve maksimum baskı gücü olan 1.00 arasında değişken bir şekilde ölçüyor ve bu bakımdan cisim her tartıldığında farklı sonuçlar çıkabiliyor. McLeod standart sapmayı hesaplamak için kullanıcıların uygulaması kalibre etmesini istemiş ve bu sayede doğru ölçüm yöntemini hesaplamış. Ekrandaki dokunmatik algısına uyması için de bir kaşık kullanmış ve nesneleri bu kaşık üzerinde ölçmüş.

  Bu kadar emekten sonra McLeod uygulaması Apple Store'a yüklemek istediğinde farklı engellemelerle karşılaşmış ve her seferinde belirtilen eksiklikleri tamamlayarak yeniden başvurmuş ancak en sonunda konseptin mağaza için uygun olmadığı gerekçesiyle tamamen önü kapatılmış.

  Apple'ın 3D Touch özelliğini kullanan tartı uygulamalarına neden geçit vermediği bilinmiyor ancak ekranın zarar görmesi veya uyuşurucu tacirlerinin kullanması gibi ihtimaller akıllara geliyor. Bununla birlikte Apple'ın bu tür uygulamalar için henüz bir politika geliştirmediği ve o zamana kadar da başvuruları reddedeceği kanısı daha ağır basıyor. Bilindiği gibi iPhone 6S serisinde 3D Touch özelliği menülere geçiş, müzik kontrolü veya kısayol gibi basit işlevler için kullanılıyor.

  Force Touch olarak da bilinen teknolojiyi aslında ilk kez Huawei kullandı ve Mate S akıllı telefon lansmanında cisimlerin ağırlığının da ölçülebileceği sunumlarda gösterildi. Yani bu teknolojinin böyle bir potansiyeli bulunuyor. Belki gelecekte geliştiricilerin ilgisi arttıkça Apple da yavaş yavaş katı kurallarını esnetebilir.
   
 2. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.463
  Beğenilen Mesajlar:
  365
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  Telefonlar artık arayıp mesajlaşmak dışında her şey için kullanılıyorlar :olucem:
   
 3. Collapse

  Collapse exlmanager

  Kayıt:
  22 Aralık 2010
  Mesajlar:
  7.435
  Beğenilen Mesajlar:
  205
  Ödül Puanları:
  73

  Çözüm JB. Tartı olayı çok işe yarar aslında. En basitinden benim gibi kahve tutkunları için French Presste kahve yaparken 3c pres için 20gram kahve konması gerekiyor. Az ya da çok koyunca kahvenin tadı çok değişiyor. Telefonumda böyle bir app olsaydı harika olurdu.