Takvimler 2 Şubat 2004'ü Gösterdiğinde Konya'nın Selçuklu İlçesindeki 11 Katlı Zümrüt Apartmanı Aniden Çöktü.
92 kişiye mezar olan binada 30 kişi de yaralandı. Yürek burkan faciada emekli tarih öğretmeni Ali Emiroğlu'nun (78) öğretmen oğlu Tahsin (42), mühendis gelini Özlem (36) ve torunu Bengisu (9) enkaz altında can verdi. Hâlâ acısı taze olan Emiroğlu, kazandığı 110 bin liralık tazminatı örnek bir çalışma için kullandı. Eğitimli nesillerin yetişmesi için okul yaptırdı. Ali-Güner Emiroğlu çifti, okulda eğitim gören öğrencilerin mutluluğuyla acılarını hafifletmeye çalışıyor.

Ali Emiroğlu, facianın ardından Selçuklu Belediyesi hakkında binanın denetimlerini yeterince yapmadığı gerekçesiyle dava açtı. 2006 yılında mahkeme, belediyeyi 110 bin TL tazminata mahkûm etti. Emiroğlu, bu parayla okul yaptırmaya karar verdi. Valiliğin desteğiyle Meram ilçesinde Çayırbağı ilköğretim Okulu'na 10 derslikli bir ek bina yaptırıldı. ilerlemiş yaşlarına rağmen kaloriferli bir dairede yaşamak yerine soba yakarak ısınmaya çalışan Ali-Güner Emiroğlu çiftinin eğitime kazandırdığı kurumda 423 öğrenci okuyor. Zaman zaman okula giderek öğrencileri izlediğini anlatan Emiroğlu, "Oğlum, gelinim ve torunumun acıları dün gibi yüreğimde. Aldığım parayla yeni bir evde oturmak içime sinmedi. Ülkemize faydalı olacak nesiller yetiştireceğini düşünerek okul yaptırmaya karar verdim." diyor. Okul Müdürü Fahri ırk da, Emiroğlu'nun büyük bir fedakârlık örneği sergilediğini söylüyor.

Yukarı Alt