1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Anti-Madde ile İlgili Yeni Bulgular


 1. Laichzeit

  Laichzeit rank8

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  61
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]
  Anti-hidrojen(anti-madde) oluşturmak ve yakalamak için dizayn edilmiş Alfa Deneyinden bir kesit

  Yeni bir bakış açısı, gelecek anti-madde kütle çekim deneylerine yol gösterebilir.

  Anti-madde ve madde arasındaki asimetri giderek derinleşiyor. Her partikülün bir karşıtmadde eşi var (elektron – pozitron , proton – antiproton , vesaire). Bu karşıt parçacıklar nötr olmadıkları sürece bir karşıt elektrik yüküne sahip ama davranışları madde muadillerine oldukça benzer. Bunun sonucunda hernüz cevaplanamamış bir soru akılları kurcalıyor; madde çekim kuvvetine sahipken, anti-madde itişim(yer çekiminin engellenmesi, ing. anti gravity) kuvvetine sahip mi? Ve, eğer anti-madde geleneksel çekim kuvvetine sahip olsa bile, bu etki bire bir madde’ninki ile aynı mı ?

  CERN’deki Alfa Deneyi(Alpha experiment) araştırmacıları Anti-Hidrojen Tuzağı’nın bu konuda yardımı olabileceğini düşündüler. Anti-hidrojen(antiproton ve pozitron içneren atom) atamlarını serbest bırakarak, atomların aşağıya veya yukarıya düşüp düşmeğini hesapladılar. Elde edilen veriler ışığında Alfa Deneyi araştırmacıları anti-madde’nin itişim kuvveti veya başka bir davranış gösterdiği konusunda kesin bir hüküm vermek için verilerin yetersiz olduğunu kararlaştırdı.

  Kulağa yetersiz bir sonuçmuş gibi gelebilir fakat yapılan deney aslen bu araştırma için dizayn edilmemişti. Bu deney sonucu yapılan çıkarımlar gelecek anti-madde çekim kuvveti testlerininin bu sorunun cevabına ışık tutmasına temel hazırlayabilir.

  Anti-hidrojen’in doğası gereği nötr olması , anti-madde üzerine çekimsel etki testlerinde kesin bir yarar sağlıyor. Yer çekiğimi açık ara doğadaki en güçsüz kuvvet, bu yüzden diğer etkileşimler tarafından etkilenmesi olası ve kolay hâle geliyor. Nötr parçacık veya atomlarla bile, anti-madde’nin ölçüm yapılabilenecek düzeyde yavaş hareket etmesi sağlanabiliniyor. Ve yapılan bu yavaş hareket madde parçacıklarının karşılaşma olasılığını arttırmasıyla, deney sonucu karşılıklı imhaya yol açıyor.

  Yine de, hıza bağlı olmaksızın bir anti-hidrojen atomunu anlamlı bir deneye yetecek süre boyunca muhafaza etmek de başka bir engel. Dan Brown’nun Melekler ve Şeytanlar romanının ki gibi anti-hidrojen atomlarını uzun süreli uzun süreli muhafaza etmek şöyle dursun; günümüz fizikçileri, gözle görülebilecek ölçüde anti-hidrojen atomunu üretmeyi henuz başaramadılar.

  Şuan en başarılı anti-atom fabrikası olan ALPHA experiment, yüzlerce anti-hidrojen atomunu üretiyor ve manyetik alanı madde – anti-madde çarpışmalarını engellemek amacıyla kullanıp anti-hidrojen atomlarını yakalıyor. Günümüz çalışmalarının akademik yazarları bu işlemler sırasında nadir de olsa anti-atomların manyetik tuzaktan kaçabildiğini belirtiyor. Tam o aşamada, anti-atomların bir anlık serbest düşüş yaptığı ve çekimden başka bir kuvvete mağruz kalmadığı gözlenmiş. Bu sırada Alpha dışındaki dedektörler, anti-hidrojenlerin çekim kuvvetlerinin etkisi altında yükselik alçaldığını ve bu kuvvetin maddeninkine eşit olup olmadığını saptamakta kullanılmış.

  Araştırmacılar, anti-hidrojenin çekim kütlesinin, eylemsizlik kütlesine orası ile bu etkiyi ölçebilmişlerdir. Zayıf eşdeğerlik ilkesine göre eylemsizlik kuvvetleriyle, gravitasyonel kuvvetlerin fiziksel ölçümlerle birbirlerinden ayırdedilememesinden dolayı eylemsizlik kütlesiyle, çekim kütlesinin birbirine eşit kabul edilmesidir.

  Bu ilkeye göre madde için bu oran 1 iken, anti-madde içinse -1 olması be beklenir. Diğer yabancı/beklenmedik davranışlar bu oran değişecektir. Şuana kadar her cins anti-madde parçacığının eylemsizlik kütlesinin onun madde karşılığına eşit olduğu günümüzün en iyi deney standartlarında saptanmıştır. Çekim kütlesini ölçmek şuan ki olanaklarla eylemsizlik kütlesine göre çok daha zordur.

  Alfa’nın verilere göre, araştırmacılar bu oranı -65 ile 110 arasında en geniş potansiyal hatalar çerçevesinde elde etmiştir. Daha iyimser bir yaklaşımla bu değerin 75′ten küçük olduğu düşünülüyor. Tüm bu verilen önceki deneylerden elde edilmiş, tamammen anti-madde’nin zayıf eşdeğerlik ilkesine yönelik deneyler henüz yapılmamıştır. Eğer araştırmacılar bu oranın önemini daha üst sıralara taşırlarsa, deneyleri daha kesin değeler için dizayn edebilirler.

  Elimizde ki değelerde her ne kadar hata payı olsada; deneyler çekim kuvveti testlerinin anti-hidrojenle yapılabileceğini göstermiştir. Diğer deneylerde ise pozitronyum adı verilen, deneylerde kullanımının kendisine has zorlukları olan elektron – pozitron çifti kullanıldı. Yapılabilinecek olarak geliştirme ve iyileştirmelerle Alfa anti-hidrojen tabanlı deneylerde, anti-madde’nin çekim kuvveti altındaki değişik bir şekilde davranış gösterip gösteremeyeceğini bizlere açıklayabilir.

  Kaynak : http://www.mentallead.com/anti-madde-as ... eneylerde/