1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Antalya'da yaşayan bir efsane!


 1. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.

  [​IMG]

  Yeni yılın yaklaştığı şu günlerde dünya yine Noel Baba'yı konuşuyor. Geyikleriyle birlikte Kuzey Kutbu'nda yaşadığı sanılan Noel Baba'nın, aslında Aziz Nikolas adıyla Antalya'da yaşadığını Türklerin bile büyük çoğunluğu bilmiyor.

  AHT-SONER ÖZCAN

  DÜNYADA "Noel Baba" olarak bilinen Aziz Nikolas'ın, Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Likya kenti olan Patara'da doğduğuna inanılıyor. M.S. 270'li yıllarda Patara'da zengin bir buğday tüccarının oğlu olarak doğan ve babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olan Aziz Nikolas, servetini yoksullar için harcamaya karar verir. Bu sırada Patara'da önceleri çok zengin olan bir kişi; fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiştir.

  EFSANE VE KORUYUCU!
  Aziz Nikolas durumu görerek onlara yardım etmeyi düşünür. Kendini belli etmemek ve gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Uykudayken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri bırakır. Ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını ise pencereleri kapalı olduğu için bacadan atar. İşte Noel Baba'nın yılbaşında bacadan girerek hediye bırakma öyküsü böyle ortaya çıkmıştır.
  Aziz Nikolas'ın yaşamında çok sayıda efsaneye imza attığına; gemicilerin ve öğrencilerin koruyucusu olduğuna inanılır. Myra'nın (Antalya Demre'de bir antik kent) başpiskoposluğunu yapan Aziz Nikolas'ın 6 Aralık 343'te 65 yaşında öldüğü sanılıyor. Myralılar, adına bir kilise yaparak içindeki lahitte onu sonsuz uykusuna bırakırlar. Ancak bazı kemikleri, Haçlı Seferleri sırasında gelen tüccarlar tarafından İtalya'nın Bari kentine kaçırılır. Geride kalanlar ise Antalya Müzesi'nde saklanıyor. Demre'deki Noel Baba Müzesi, Türkiye'nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Her yıl onlarca Ortodoks, hacı olmak için Noel Baba Kilisesi'ni ziyaret ediyor. Ayrıca Noel Baba'nın Antalya Müzesi'nde sergilenen kemiklerini görmek için her yıl binlerce turist Antalya'ya geliyor. 2010'da Noel Baba için Türkiye'ye gelen turistlerin bıraktığı gelir 1 milyon 192 bin
  350 TL'yi buldu.

  ASLINDA ZAYIF VE MİNYON BİRİYDİ
  AKDENİZ'de yaşayan Noel Baba'nın Kuzey Kutbu'na yolculuğu, karikatürist Thomas Nast'ın 1863'te Harper's Weekly Dergisi'nde yayınlanan çizimlerine kadar uzanıyor. Günümüzdeki popüler Noel Baba imajı ise Haddon Sundblum'un 1931'den itibaren Coca-Cola şirketi için hazırladığı çizimlerle son halini aldı. Günümüzde Noel Baba'nın, Kuzey Kutbu'nda rengeyiklerinin çektiği uçan kızağını hediyelerle doldurduğuna ve evlere bacalardan girerek hediye dağıttığına inanılıyor. Noel Baba günümüzde kır saçlı, kır sakallı, tonton birisi olarak resmediliyor. Oysa gerçek Noel Baba; zayıf ve minyon bir Akdenizli'dir.

  Heykeli tartışma yarattı
  NOEL Baba, heykeliyle de uzun süre tartışma konusu oldu. Demre'deki Aziz Nikolas Kilisesi'nin bahçesine ilk heykel 1981 'de dikildi. Bu heykel 2000'de kaldırılarak, yerini Rus heykeltıraş Gregory Pototski tarafından yapılan bronz heykele bıraktı. Ancak bu heykel de 2005'te Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu tarafından kaldırıldı ve yerine kırmızı-beyaz kostümlü, plastik malzemeden yapılan Coca Cola'nın Noel Baba heykeli yerleştirildi. "Noel Baba değil Nail Amca" tartışmalarına neden olan heykelle ilgili son noktayı Kültür ve Turizm Bakanlığı koydu. Bakanlık tarafından eski Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürü Heykeltıraş Necdet Can'a yeni bir heykel yaptırıldı. Gömlekli ve terlikli olmasıyla dikkat çeken heykel, Bakan Ertuğrul Günay tarafından açıldı.

  KİMLİK KARTI
  DOĞUM TARİHİ: M.S. 270’li yıllarda doğduğu sanılıyor
  ÖLÜM TARİHİ: 6 Aralık 343 DOĞUM YERİ: Patara (Antalya Kaş’a bağlı tarihi ve turistik merkez)
  YAŞADIĞI YER: Myra (Antalya Demre’deki tarihi antik kent)
  KİLİSESİ: Noel Baba’ya adanmış 2 bine yakın kilise bulunuyor.
  UNVANI: Myra Başpiskoposu
  BİLİNEN ADLARI: Hollanda’da Sinterkoas, Fransa’da Pere Noel, İngiltere’de Father Christmas, ABD’de Santa Claus ve Almanya’da Heilige Nikolaus
  Yok artık noel baba :P
   
 2. Rochas

  Rochas olduser

  Kayıt:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  14.247
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Caspian

  yok artık :P
   
 3. Explosive

  Explosive rank8

  Kayıt:
  15 Haziran 2009
  Mesajlar:
  742
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Orda Şurda Burda

  Yok artık laburen james :mrgreen:
   
 4. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul

  Adam Noel Baba beyler.
   
 5. RiqueLme

  RiqueLme Bilgiliyim

  Kayıt:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.821
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Attacking right midfielder

  santa claus ne beyler en son santa cruz gördüm ben.