1. Reklam


  1. r-silkroad
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   rew
   rappelz
   park
   ddgame

Anıtkabir Hakkında Bilmedikleriniz....


 1. Wax Whine

  Wax Whine Psikolog

  Kayıt:
  9 Eylül 2007
  Mesajlar:
  17.589
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Taksim/İST.
  :!: :!:51 yaşındaki Anıtkabir'in bilinmeyenleri.. :!: :!:
  Türk milletinin kalbinin attığı yer olan Anıtkabir, bilinen siluetinin yanı sıra bilinmeyen bir çok gerçeği de yıllardır derinliklerinde saklıyor. Yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki Anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok özel anlamlarla yüklü...
  Anıtkabir Komutanlığı ndan alınan bilgiye göre, yapımına 9 Ekim 1944 de başlanan ve 1 Eylül 1953 de tamamlanan Anıtkabir in yerini ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi. Ata nın kabrinin yapımıyla ilgili komisyon Etnoğrafya Müzesi, TBMM nin arkasındaki tepe (Kabatepe), Ankara Kalesi, Altındağ ve Gazi Orman Çiftliği seçeneklerini eleyerek tam Çankaya da karar kılacağı sırada, Aydın Milletvekili Mithat Aydın daha sonra Anıttepe olarak adlandırılacak olan Rasattepe yi önerdi. Komisyon üyelerinin de burayı gördükten sonra Aydın a hak vermeleri üzerine Anıtkabir in Rasattepe ye yapılması kararlaştırıldı. Türk milletine gömüleceği yer konusunda bir vasiyette bulunmayan Atatürk ün yıllar önce bir gezi sırasında Rasattepe yi gezerken ağzından dökülen Bu tepe ne güzel bir anıt yeri... sözleri de bugün için çok anlamlı...
  Anıtkabir için 1941 de açılan yarışmaya, İkinci Dünya Savaşı nın en çetin günleri yaşanmasına rağmen Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya dan toplam 49 proje katıldı. Ancak en çok beğenilen üç proje arasında Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda nın 25 numaralı projesi kabul edildi.

  VATAN TOPRAĞINDA YATIYOR
  750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor. Ata nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor Türk milletinin kalbine gömdüğü Atatürk, Selçuklu-Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında vatan toprağında yatıyor.
  Ölümünden 15 yıl sonra Etnoğrafya Müzesi'ndeki geçici istirahatgahından Anıtkabir e nakledilen Ata nın naaşı, tahnit işlemi çözülerek, Suriye deki Caber Kalesi, Kore deki Türk şehitliği, Selanik teki doğduğu evin bahçesi, KKTC ve illerden getirilen toprakların harmanlandığı vatan toprağına İslami usullere göre kefenlenerek ve yüzü kıbleye bakacak şekilde defnedildi. Ata nın kabrinin yer aldığı mezar odasına, Genelkurmay Başkanı nın izniyle girilebiliyor.

  ASLANLARIN SIRRI
  Türk milleti için kutsal değerlerle kuşatılan Anıtkabir deki her mimari unsur ayrı bir mana taşıyor. Ata nın kabrine ulaşan 262 metrelik Aslanlı yolun sağ ve solunda bulunan 24 aslan, 24 Oğuz boyunu temsil ediyor. Türk kültüründe güç sembolü olduğu için seçilen aslan figürlerinin çift olması milletin birlik ve bütünlüğünü vurgularken, aslanların kedi gibi yatar pozisyonda olması ise bu büyük gücün barışseverliğini sembolize ediyor. Ziyaretçilerin de kabrin manevi atmosferine ayak uydurmaya yönlendirildiği Aslanlı yolda, taşlar Atanın huzuruna çıkanların başlarının öne eğik olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.
  Depreme karşı dayanıklı kılmak için tıpkı bir geminin su altındaki kısmı gibi toprağın içine yerleştirilen Anıtkabirde mozolenin iç duvar ve zemini en nadide mermerlerle kaplanırken, tavanları renkli ve altın varaklı İtalyan mozaikleriyle süslenmiş. Milli değerleri temsil eden isimler verilen ve Selçuklu çadır mimarisinin özelliklerini yansıtan bir mimariyle yapılan 10 kule Anıtkabirin siluetine ayrı bir değer katıyor.


  BAYRAK DİREĞİ ABD DEN GELDİ
  Anıtkabirin diğer unsurlarında olduğu gibi bayrak direği de çok özel... Anıtkabirin 33,5 metre uzunluğundaki bayrak direğini 1946 yılında Nazmi Cemal adlı bir Türk vatandaşı ABD den gönderdi. 4 metresi kaidenin altında gömülü bulunan direğin 29,5 metresi görülebiliyor.

  MÜZEDEKİ ESERLER
  Anıtkabirdeki Atatürk Müzesi de Atanın doldurulmuş köpeği Foks tan tıraş takımlarına, bastonlarından aldığı çok özel hediyelere kadar özel hayatını yansıtan pek çok nadide parçaya evsahipliği yapıyor. Ata nın anne ve babasının fotoğrafları, Türkiye Cumhuriyeti nin verdiği eski yazı ve Latin harfleriyle basılmış iki nüfus cüzdanı, Göğsünde taşımayı en çok sevdiği madalyalardan biri olan 1917 de Sultan 5. Mehmet Reşat ın verdiği altın imtiyaz madalyası, Sovyet Mareşali Voroshilov ve İran Şahı Pehlevi nin hediye ettiği değerli taşlarla süslü kılıçlar ve ince bir zevkin ürünü olan saatleri dikkat çekici parçalar arasında...
  Atatürk ün hem baston hem de tüfek olarak kullanılabilen özel silahı, manevi kızları Sabiha Gökçen ve Afet İnan a hediye ettiği çok özel tabancaların da sergilendiği müzede, manevi kızı Rukiye Erkin e hediye ettiği, ancak bir mercek yardımıyla okunabilen metal mahfazası içinde mini bir Kuran dikkati çekiyor.


  ETİYOPYA KRALI'NIN İLGİNÇ ÇELENGİ
  Milletvekili mazbataları ve 1927 yılında yaklaşık 5 günde okuduğu Nutuk un orijinal metninin de yer aldığı müzede, Etiyopya Kralı Haile Selasiye nin 1967 yılında Anıtkabir ziyaretinde mozoleye bıraktığı iki büyük gül dalıyla sembolize edilen gümüş çelenk de en ilginç parçalardan birisi...
  Anıtkabir deki Atatürk Müzesi nde ayrıca okumaya büyük önem veren Atatürk ün özel kitaplığında bulunan Türk ve İslam tarihi, dil, edebiyat, sosyal bilimler, bilim ve teknik konularındaki Türkçe, Osmanlıca, Fransızca, İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Slav dillerindeki toplam 3 bin 118 kitap da sergileniyor.
   
 2. TheOne

  TheOne rank8

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.032
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  cehennemin dibi
  çok sağol bu bilgi çok önemli
   
 3. Charles Darwin

  Charles Darwin rank8

  Kayıt:
  12 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  606
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Japonya / Tokyo
  Çok güzel bir bilgi teşekkür ederiz..!!
   
 4. SnowFlake

  SnowFlake rank8

  Kayıt:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  6.891
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Şimdilik lise talebesi :)
  Şehir:
  Tüm niyetlerin, bedenleri varmışçasına görülebildi
  nerdeyse tamamına yakınını bilmediğimi yeni farkettim çok sağol :beer: