1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Anime Nedir ve Genel Bilgiler


 1. mai_mai

  mai_mai rank8

  Kayıt:
  23 Şubat 2007
  Mesajlar:
  602
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  whatever you want
  Şehir:
  wherever you want

  Anime : Japon çizgi filmlerine anime denir , Fransızca animation (animasyon) sözcüğünden türemiştir ; anime genellikle manga ile karıştırılmaktadır , manga Japon çizgi romanlarına verilen isimdir . Animelerin büyük bir kısmı manga kaynaklıdır .

  Anime nasıl ortaya çıkmıştır : Modern animenin öncüsü Osamu Tezuka olarak kabul edilir , bu büyük usta genç yaşta küçük animasyonlar çekmeye başlamıştır , eserlerinde Walt Disney ve Max Fleischer dan esinlenmiştir . Daha sonraları Tezukanın stilini takip eden sanatçılar anime stilini ortaya çıkarmıştır .

  Şimdi aranızda animeler çizgi filmdir , çocuklara hitap diye düşünenler olacaktır , önce bu önyargıyı ortadan kaldırayım ;
  Animeler her yaşa hitap ederler . Animeler kendi içinde bir çok türe ayrılır ;
  çocuklar için yapılan sevimli karakterleri olan animeler , kızlar için yapılan erkeksi karakterlerin ağır bastığı animeler , erkekler için yapılan animeler dişi unsurların ön planda olduğu animeler ; şiddet , korku , bilim-kurgu , cinsellik öğelerini hafiften ağıra doğru barındıran ve çocukların izlemesinin yasak olduğu onlarca anime çeşidi ve binlerce anime vardır .

  Animelerle ilgili bazı terimler :
  Shounen : Genç erkek demektir , anime türü olarak erkekler için yapılan animedir , şiddet - aksiyon - cinsellik içerebilir .

  Shouju : Genç kız demektir , anime türü olarak kızlar için yapılan animedir , duygusallık ve ilişkiler üzerine kurulu konuları içerebilir .

  Bishounen : Kadınsı erkeklerdir ; narin çizimli , kadınsı seslidirler .

  Ecchi : Kısaca sapık demektir , anime türü olarak erotik unsurları olan animelerdir .

  Mecha : Robotların , metal dev aletlerin olduğu animelerdir .

  Henta : Daha büyük sapık diyebiliriz , anime türü olarak aşırı cinsellik içeren , erişkinler için yapılan animelerdir .

  OST : Orijinal sound track (animeye özel parçalardır , ya anime için commercial olarak yapılırlar ya da var olan herhangi bir parça animeye uyarlanır.)

  Fansub ve Fanart : Animenin hayranlarının herhangi bir dilde yaptığı altyazı çevirileridir , anime hayranlarını animeye ait metaryalleri kulllanarak hazırladığı işlerdir .

  OAV ya da OVA: Original Animation Video/Original Video Animation. Bu animeler sadece dvd olarak piyasaya sürülür, televizyonda gösterilmez. Çizimleri televizyon sürümünden genelde daha kalitelidir.

  Otaku : Kendini animeye adamış kişi . (ben :mrgreen: )

  Şimdilik bu kadar , aklıma gelen ya da atladığım birşey olursa eklerim , umarım animeler hakkında ufakta olsa bir fikir sahibi olmuşsunuzdur , en kısa zamanda bölümü görseller ve faydalı konular ile süsleyeceğim , teşekkürler .
  popcorn

  (Bu kısım tamamen alıntıdır anime.gen.tr deki çeviren arkadaşlara sonsuz teşekkürler .)

  Anime Yasaları :


  #1 – Metafiziksel Düzensizliği Yasası

  Normal fizik kanunları geçerli değildir.

  #2 – Yerçekimini Azaltma Yasası

  Her ne zaman biri ya da bir şey zıplasa veya atılırsa yerçekimi o şey için 4 kat azaltılır.

  # 3 – Ses Yükseltme Yasası, Anime Akustik Asal Yasası

  Uzayda güçlü sesler (mesela patlamalar) çok daha fazla kuvvetlenir, çünkü uzayda patlama sesini azaltabilecek hava bulunmaz.

  # 4 – Değişmez Saldırı Yasası, Anime Hareket Asal Yasası

  Saldırı hıza denktir. Bir dövüş sahnesi olduğundan çok daha hızlıymış gibi gösterilir.

  # 5 – Mekanik Hareketlilik Yasası,Anime Hareket İkinci Yasası

  En büyük mekanik alet en hızlı hareket edendir.

  #6 – Zaman Değişim Yasası

  Zaman her zaman sabit hızla sürmez. Kahraman her soğukkanlı ve/veya etkileyici bir şey yaptığında zaman durur, sevgililer ve arkadaşlar ölürken yavaşlar ve bir dövüş başladığında hızlanır.

  #7 – Maddi ölüm Asal Yasası

  İyi karakterin yada kötü karakterin ölmesi savaşın bitmesinin tek yoludur.Ya kötü karakter anlayamayacağı kadar hızlı ölür ya da çok uzun süren bir kavga konuyu oluşturur. Bu durumda iki taraf da birbirlerinin çalışma sistemini kavramak için zaman kazanmaya çalışacaktır.

  #8 - İkinci Maddi Ölüm Yasası

  As kötü karakterin ölümü hemen olmaz, zaman alır(kullandığı yada emrinde ki derecesi düşük kötü karakterler için bu kural daha hafif şekli ile geçerlidir) fiziksel yaralar ne olursa olsun ölümün onlara ulaşamayacağına inanmaları onların doğal niteliği halindedir ve bu yüzden ölürken kendi ölümlerinin şoku ile bunu anlayamamış olarak ölürler.

  #9 – Heyecanı Vurgulama Yasası

  Hareketin yoğun olduğu heyecanlı anlarda ekran bu sahnedeki karakterleri ayrı ayrı gösterecek şekilde parçalara bölünür. Aradaki ayrım çizgileri siyah üzerine parlak renkler kullanılarak betimlenir.

  #10 – Heyecanı Çoğaltma Yasası

  İyi karakter, kötü karakteri yaraladığında ya da yenilgiye uğrattığında, bu olay en az 3 kez 3 farklı açıdan gösterilir.

  #11 – Doğal Yanıcılık Yasası

  Her şey patlar.Her şey.

  İlk Kanıtlama: Herhangi bir şey patlamak üzereyse şişer. Patlamak üzereyken şişmeyen şeyler de...

  İkinci Kanıtlama:Büyük şehirler insani biliminin kabul ettiği en yüksek derecede patlayıcı materyaldir. Tokyo bu şehirler için en çabuk alev alan şehirdir.

  #12 – Işık Yasası

  Hemen hemen her şey enerji yüklü ışık yayar. İyi karakterli biri ya da şeyse iyi, kötü karakterli ise de kötü..

  #13 – Enerji Yayma Yasası

  Enerji mekanik yada uzay aracı silahlarıyla ateş etmeden önce enerji biriktirir. (Çoğunlukla “enerji şişkinliği” olarak adlandırılır). Silahların patlama özellikleri yüzünden, bunun Doğal Yanıcılık Yasası ile bağlantılı olduğu sanılır.

  #14 – Ters Öldürücü Büyüklük Yasası

  Silahın yıkıcı potansiyeli, büyüklüğü ile ters orantılıdır. İyi karakterin sahip olduğu küçük bir silah, kötü karakterin sahip olduğu kocaman bir silahı yener.

  #15 – Tükenmezlik Yasası

  Kimse köşeye sıkıştırılmadıkça ve bilinçsiz değilse, asla varlığını, silahlarını tamamen harcamaz ve kimsenin mermisi bitmez.

  #16 – Ters Doğruluk Yasası

  İyi karakterin görevi doğru olarak bildiği ve uygulamaya çalıştığı kural her ne kadar zor bir durumda olursa olsun elindeki güçle mümkün olabildiğince çok şeyi savunmak ve kurtarmak ve bunu yaparken kendini sakınmamaktır. Kötü karakterinki ise ne olursa olsun elindeki gücü sadece kendi çıkarları için ve iyi olan herşeyi yok etmek için kullanmaktır. (Bu Stormtrooper etkisi olarak da bilinir)

  Örnek:Bir iyi karakter darbeler yüzünden sersem bir halde olsa da karışıklığı kontrol altına alır ve aynı anda çarpmak üzere olan bir aracı kurtarır. İyi karakter tüm bunları orta yerde açık hedef halindeyken yaptığı halde ona ateş eden bir tabur kötü karakter ise iyi karakteri vuramaz, ıskalar.

  İlk sonuç:Sahnede ne kadar çok kötü karakter varsa, birilerini vurma ya da yaralama olasılıkları o derece azdır.

  İkinci sonuç:Her ne zaman iyi karakter başa çıkılmaz bir olayla karşı karşıya gelse genellikle olasılıklar şöyle sıralanır: kötü karakterler derlitoplu bir düzene girer, herşey kahramanın tek atışta hepsini yenip kurtulmasını sağlayacak şekilde gelişir.

  Üçüncü sonuç:Her ne zaman iyi karakter gerçekten kötü tarafından vurulsa, bu yaralanma onun için bir kayıp değil tam tersine savaşma azmi olur ve yaranın ağırlığına rağmen kalkar ve eskisinden daha güçlü savaşır ve... yener. Ayrıca bu yara genelde omuz gibi fazla önemli olmayan yerlerde olur ve bu onun savaşmasını engellemez.

  #17 – Geçici romantik Güvenilmezlik Yasası

  Kötü karakter ya iyi karaktere aşık olur ki bu onun için iyi bir son olmayabilir her zaman (kendini iyi için feda etmesi olasıdır)ya da iyi karakteri kendine aşık edecek bir yol bulur ki bunu kullanması da zararınadır aslında ya sonuç ters döner ve ilk olasılığa döner ya da planı ortaya çıkar ve her zaman olduğu gibi yenilir...

  #18 – Kan Kapasitesi Yasası

  İnsan vücudunda 12 galonun üzerinde kan vardır. Bazen daha fazla(!)

  #19 – Şeytani Kıvam Yasası

  Tüm şeytanların ve diğer doğa üstü yaratıkların en az 3 gözleri, sivri dişleri ve sarı yeşile ya da kahverengine benzeyen gözleri vardır ve sadece kılıç gibi keskin uçlu silahlardan etkilenirler.

  #20 - Askeri Güvenilmezlik Yasası

  Büyük galaksilerin en geniş donanmaları, bütün orduları ve büyük savaş makinaları son derece acımasız, katı yürekli kana susamış savaşçıları sevgi dolu güçlü duygular gibi basit şeyler karşısında yenilebilirler.

  #21 – Taktik Güvenilmezliği Yasası

  ..........taktik dahilerini bile ...

  #22 - Önemsiz farkedilmezlik Yasası

  İnsanlar küçük şeyleri farkedemezler... kayıp vücut parçaları gibi ya da büyüklüğü Seattle kadar olan yaralanmaları.

  #23 - Gençlere Özgü Entellektüellik Yasası

  Çocuklar yetişkinlerden daha zekidirler ve her zaman boyutlarının neredeyse iki katı kadar sinir bozucu olurlar (bkz: Chibi-usa )

  #24 - Americanthropomorphism Yasası.

  Gerçekten çirkin kötü karakterler her zaman sıska Amerikalılardır.

  #25 - Amerikalıları Zihinsel Olarak Küçümseme Yasası

  Aptal iyi karakterler her zaman iri Amerikalılardır.

  İlk sonuç: Gerizekalı Amerikalı kahramanlardan daha aptal olan kişiler Amerikalı çevirmenlerdir.

  İkinci sonuç: Amerikan çevirmenlerden daha da aptal olanlar ise Amerikalı yayıncılar ve sansürcülerdir.

  #26 - Çene Orantısı Yasası

  Kişilerin ağız büyüklükleri çıkardıkları sesin yükseklik derecesiyle doğru orantılıdır. Yani ne kadar çok bağırırsa o kadar büyük bir ağzı olur

  #27 - Kedigil Mutasyonu (dönüşümü) Yasası

  Yarı kedi yarı insan olanların çoğunun ortak özellikleri şunlardır:

  Dişi olmak

  Geniş duyma gücüne sahip olmak bazen bir kuyruğa da

  Mümkün olabildiği kadar küçük giysiler giyebilmek

  #28 - Ateş Gücünü Koruma Yasası

  Düşmanı tek seferde yok edebilecek kadar kuvvetli bir silah varsa, bu silah en sona saklanır ve son şans olarak kullanılır.

  #29 – Teknolojik Kullanıcı Yasası

  Uzay gemisi ve benzeri araçların yönetimi için resmi eğitim gerekliliği karmaşıklığı ile ters orantılıdır.

  #30 - Zıtlaşma Parlaması Yasası

  Savaşçılık ve kuvvet gibi özellikler ya da güçlü iyi duygular son derece yüksek seviyeli ve gizemli bir parlaklık şeklinde oluşumlar yayar. Bu oluşumlar genellikle kötü karakterler için kırmızı iyi karakterler içinse mavi renkte betimlenir. Bunun nedeni mavi rengin elektromanyetik spektrumda kırmızı renkten daha üst seviyede olmasıdır.

  #31 – İnsan Biçimli Olmayanların Düşmanlığı Yasası

  Tüm çirkin ve insani olmayan yaratık türleri düşmandırlar ve genellikle olabilecek en adi yollarla insanlığı anlaşılması güç ve karanlık sebeplerden dolayı yok etmek isterler.
   
 2. The_DifferenT

  The_DifferenT rank8

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fucker LoL
  Şehir:
  Kestel / BURSA

  Bilgi için saol mai de bana baya uzak bişi galiba ^^
  hiç takip etmedigim bişi japon cizgi filmi dedim mi tusubasa bide digimon gerisini bilmem Razz
   
 3. Fallasta

  Fallasta rank8

  Kayıt:
  9 Mart 2007
  Mesajlar:
  211
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Mai + Anime dedinmi orda durucaksın işte hepimize hayırlı olsu bakalım mucX :lolmuch:
   
 4. The_DifferenT

  The_DifferenT rank8

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fucker LoL
  Şehir:
  Kestel / BURSA

  Gorselllerle ornek verinde ogrenelim neymiş :)
   
 5. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  mai sen bize öğretirsin canımcım :lol:
   
 6. NephilimAngel

  NephilimAngel olduser

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.175
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  student
  Şehir:
  mistik mannnn

  bunları yazarken bi kaç anime koy şöyle en güzellerinden insanın okuma hevesi gelsin olmuyo böle :lolmuch:
   
 7. _Unstopable_

  _Unstopable_ rank8

  Kayıt:
  25 Kasım 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  xxx hentai rulezz. :mrgreen: :mrgreen:
   
 8. _Unstopable_

  _Unstopable_ rank8

  Kayıt:
  25 Kasım 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  bak sarı kedi ne demis bikaç hentai örnegi lütfen . :mrgreen: :mrgreen:
   
 9. HoLiGaN_

  HoLiGaN_ rank8

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  610
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bilgi için saol mai mai
   
 10. _Unstopable_

  _Unstopable_ rank8

  Kayıt:
  25 Kasım 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Kotaku : Yemeyi içmeyi bırakmıs paso Hentai anime ile ilgilenen kişiler :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
   
 11. TascH

  TascH rank8

  Kayıt:
  8 Nisan 2007
  Mesajlar:
  270
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Ellerine saglık cok güzel bi paylaşma olmuş extraokk

  o Kotaku deil arkadaşım otaku extrabeer
   
 12. Prada

  Prada  

  Kayıt:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.342
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Playboy
  Şehir:
  St Etienne

  Meraklısı için süper bilgi extraokk
   
 13. Romeo.

  Romeo. rank8

  Kayıt:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.705
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Flower of Life
  Şehir:
  S.Agustin/Madrid

  +1
   
 14. FaZ

  FaZ rank8

  Kayıt:
  18 Aralık 2008
  Mesajlar:
  375
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Teşekkürler
   
 15. Deschart

  Deschart rank8

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  919
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sunworld 'ün Lagında...!!!

  payşalım için saol :lol:
   
 16. Borsalino

  Borsalino rank8

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  çizgi film ile karıştırılmamalı.
   
 17. Galliport

  Galliport rank8

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.413
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  PC Donanım
  Şehir:
  Çanakkale

  birnevi çizgi film karakterleri gibi
  Bkz; NosTale,Florensia vb. gibi oyunlar anime karakterlerden kuruludur.
   
 18. tyson2

  tyson2 rank8

  Kayıt:
  27 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  63
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Animeyi bilmek için izlemek şart
   
 19. cenk1234

  cenk1234 rank8

  Kayıt:
  9 Kasım 2010
  Mesajlar:
  31
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci

  gzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
   
 20. mannak_

  mannak_ rank8

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bilgi için saol