joysro

Kayıt
25 Mayıs 2007
Mesajlar
6.933
Beğeniler
0
Şehir
UnderGround
geym
Birkaç anakart ve ekran kartı üreticisi, yılın ikinci yarısında gördükleri stok fazlası ve talep azlığı yüzünden birkaç aydır ellerindeki stokarı eritebilmek amacıyla fiyatlarını düşürüyorlar.

Aynı zamanda üretimi de yavaşlatıp parça alımlarını azalatan üreticiler, nakit sıkıntısını gidermek amacıyla ayrıca işe alımları durdurmayı yeterli görmediler ve birçok çalışanı da işten çıkarttılar.

Önde gelen üreticilerden Asustek Computer, Elitegroup Computer Systems (ECS), Gigabyte Technology ve Micro-Star International (MSI) ise daha önce krizi görmüş ve stok kontrolü önlemlerini almışlardı.

İkinci grup üreticiler ise önümüzdeki 3 ila 6 aylık süre içinde bir düzelme gerçekleşmediği takdirde diğer üreticilerle birleşmeyi düşündüklerini söylüyorlar. Aralarında üretimi tamamen durdurmuş ve hala ikinci ve üçüncü çeyreğe ait ürünleri satmaya uğraşanlar mevcut.

Asustek başkanı Jerry Shen, PC sektörünün baskı altında olduğunu, ve birçok oyuncunun gelişmeyi yakalayamayacağını söylüyor. Shen, maliyetleri düşük tutup satınalma ve stoklamaya daha çok eğilmenin bir yolunu bulacaklarını, ama netbook veya notebook üretimlerinde herhangi bir kısıtlama öngörmediklerini de sözlerine ekledi.
 
Yukarı Alt