1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Amerika'nın donduğu an


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  En fazla Alabama'da etkili olan hortumlar, bu eyaletin felaket bölgesi ilan edilmesine sebep oldu.

  [​IMG]

  ABD'nin güney ve güneydoğu eyaletlerini vuran şiddetli yağmur ve hortumlarda ölenlerin sayısı 72'ye yükseldi.

  Sadece Alabama'da ölenlerin sayısı 58'e çıktı. Yetkililer can kayıplarının artmasından endişe ediyor. Hortum ve kasırganın vurduğu bölgelerde henüz hasar tespiti yapılamadığı, bu nedenle de ölü sayısının artabileceği ifade ediliyor.

  Eyaletin Tuscaloosa şehrindeki bir kolejin kampüsünde etkili olan hortum, burada tam 15 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. 180 bin kişinin yaşadığı şehri akşam saatlerinde vuran hortumun, önüne kattığı her şeyi kökünden söküp yüzlerce metre öteye fırlattığı görüldü. Güney eyaletlerde 120 den fazla irili-ufaklı hortum meydana geldi.

  Kasırganın etkili olduğu eyaletlerde 335 binden fazla insan elektriksiz kaldı. Fırtınanın hızı zaman zaman saatte 215 km'yi buldu. Arkansas’ın kuzey bölgesine son dört günde 51 santimetre yağmur düştü. Kasırganın etkili olduğu eyaletlerde 130 binden fazla dönüm arazinin sular altında kaldığı belirtildi. Etkili yağışların bugün New York şehri ile New Jersey’in orta ve kuzey bölgelerini vurması bekleniyor.


  ALABAMA'YI DA VURDU

  Acil durum yetkilileri, ülkenin güneyini vuran fırtına ve hortum felaketinde ölü sayısının 64’e yükseldiğini bildirdi. Alabama’da çok sayıda ev, karayolu ve enerji hatları zarar gördü.

  Meteorolog Josh Nagelberg, eyaleti vuran devasa hortum hakkında, “Alabama tarihinin en kötü hortumu olabilir” açıklamasını yaptı.

  Alabama’nın yanı sıra Arkansas, Mississippi ve Tennessee eyaletleri olağanüstü acil durum ilan etti. Arkansas’ta 11, Mississippi’de 5, Louisiana’da 2, Tennessee eyaletinde 1 kişinin öldüğü kaydedildi.  Video için tıklayınız.