1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Amerikan casus uçaklarını hack'lediler !


 1. Spare_

  Spare_ Bilgiliyim

  Kayıt:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.764
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Programmer , Desanatör.
  Şehir:
  ^^ T.C / İST ^^

  Direnişçiler Amerikan casus uçaklarını hack'ledi.

  Iraklı direnişçilerin, ABD ordusunun son dönemde bilhassa Pakistan ve Afganistan'da kullandığı yüzbinlerce dolarlık insansız hava araçlarını piyasada rahatça bulunabilen, son derece ucuz bir bilgisayar yazılımıyla etkisiz hale getirebildikleri ortaya çıktı.

  Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, İran destekli Şii milisler, Irak semalarında istihbarat toplamak ve saldırı düzenlemek amacıyla uçurulan insansız uçakların görevlerini yerine getirmelerini, piyasada 25.95 dolara (yaklaşık 40 lira) yaygın biçimde satılan SkyGrabber adlı veya benzeri yazılım programları kullanarak engelleyebiliyorlar.

  Bu basit programlarla uçakların operasyonlar için ihtiyaç duyduğu bilgiyi engelleyebilen direnişçilerin, uçaklardaki bazı iletişim bağlantılarının korunmasız durumundan faydalandığı kaydediliyor.

  ABD'li yetkililer, militanların uçakların kontrolünü ele geçirdikleri ya da uçuşa müdahale ettikleri durumların yaşanmadığını, ancak bu basit programlarla oluşturulan parazitlerin sahada 'düşmanlara kimi zaman avantaj sağlayabildiğini' itiraf ediyor. Direnişçiler böylece ABD'nin hangi yolları ve binaları izlediğini de anlayabiliyorlar.

  Olay, bu yılın Temmuz ayında yakalanan bir Şii militanın diz üstü bilgisayarının ele geçirilmesiyle ortaya çıktı. Militanın bilgisayarında, konuyla ilgili bilgi ve görüntüler bulundu. Uzmanlar, bu yazılımın sadece Irak’ta değil, Afganistan’da da kullanılmaya başlandığını belirttiler.

  Öte yandan ABD'li üst düzey askeri yetkililerin 2004 yılında böyle bir zayıf noktadan haberdar oldukları, fakat bunu 'önemsemedikleri' de gelen bilgiler arasında.

  Bu uçaklarla gerçekleştirilen bombardımanlarda çok sayıda sivil yaşamını yitirdi.  FİYATLARI 30 MİLYON DOLARI BULABİLİYOR

  İnsansız Hava Araçları (İHA) 5 sınıftan oluşuyor. Mikro, mini, taktik, operatif ve male. Mikro: menzili kısa boyutu ufak. Mini: 5 kiloyu geçmeyen uçaklar, taktik: 150- 450 kilogram arası uçaklar. Operatif: 450 kilogram ile 1.5 ton arası, Male: ağırlığı 1.5 tondan yukarı olan uçaklar. İnsansız uçakların fiyatları da tipine ve işlevine göre 5 bin dolar ile 30 milyon dolar arasında değişiyor.