1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

AMD'nin Yüksek Performans Segmentindeki Yeni Yonga Seti


 1. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-

  - Resim Silinmiş.​

  Yeni nesil üretim teknolojisine geçiş konusunda çalışmalarına devam eden AMD, hazırlamaka olduğu işlemcilerin yanı sıra bu işlemcilere yataklık edecek anakartlara güç vermesi beklenen yeni yonga setlerinin gelişim sürecini de ara vermeksizin devam ettiriyor.

  Bilindiği üzere AMD'nin mevcut ürün gamında şu an için en iddialı çözüm. RD790 kod adlı 790FX. Geçtiğimiz sene içerisinde Spider platformunun lansmanıyla birlikte anons edilen 790FX özellikle hız aşırtma ve dörtlü ekran kartı kullanımına olanak tanımasıyla dikkat çekmişti.

  Firmanın geçtiğimiz günlerde duyurduğu 790GX ile birlikte kullanılmaya başlanan SB750 köprüsü ile güncellenen 790FX çipsetli anakartlardan sonra AMD muhtemelen bu yıl için "yüksek performans" odaklı herhahngi bir yeni çözüm duyurmayacak fakat önümüzdeki yıl işler değişecek.

  Yıl sonu itibariyle 45nm üretim teknolojisin, önümüzdeki yıl ile birlikte de soket AM3 formuna geçmeye hazırlanan firma, RD890 kod adlı yeni yonga setini gelecek yılın ilk çeyreği içerisinde duyurmayı planlıyor. Pazara büyük bir ihtimalle 890FX olarak sürülecek yonga seti soket AM3 işlemciler ile kullanılacak.

  Başta Phenom FX işlemcileri olmak üzere aynı soket yapısındaki 45nm Phenom işlemciler ile kullanılması planlanan 890FX, geliştirilmiş Crossfire desteğine de sahip olacak. Quad-Crossfire desteğini devam ettirmesi beklenen yonga seti, güney köprüsü olaraksa SB750'yi kullanacak.

  Görünen o ki AMD, yüksek performanslı yeni yonga setlerinde SB800 gibi daha yeni çözümlerin yerini SB750 köprüsünü kullanmaya devam edecek. Hatırlanacağı üzere, SB750 özellikle AAC olarak kısaltılan Advanced Clock Calibration teknolojisiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017