1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

AMD'nin yeni mobil platformu PUMA duyuruldu !


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  AMD'nin yeni mobil platformu PUMA duyuruldu !

  [​IMG]

  AMD, mobil çözümler için, ilk kez tam anlamıyla tanımlanmış platformu olan Puma platformunun lansmanını geçtiğimiz günlerde yaptı. K8 mimarisi üzerine kurulmuş olan Turion işlemcilerin elden geçirilmiş sürümü olan Griffin kod ismine sahip Turion Ultra işlemciler, Directx 10 desteğine sahip entegre grafik yongasına sahip bir anakart olan RS780M ile Puma platformunu oluşturuyor. AMD, Intel'in Centrino platformunda ki kısıtlamaların aksine, sadece bu iki bileşenin kullanılmasını Puma isminin verilmesi için yeterli görüyor. Griffin işlemcisine yakından bakarsak, HyperTransport 3.0, DDR2-667 ve 800 MHz bellek desteği ve çekirdek başına 1 MB L2 cache sunuyor. Temel olarak K8 mimarisine dayanan Turion Ultra'lar, AMD tarafından daha az güç tüketmek amacıyla optimize edilmiş. Çekirdek voltaj ve hızlarının bağımsız ayarlanması ve çekirdeklerin tamamen durdurulabilmesi gibi özellikler AMD'nin asıl amacının enerji tasarrufu ve uzun pil ömrü olduğunun altını çiziyor.

  RS780M kod isimli anakart üzerinde ki yeni teknolojilere gelirsek, en önemli noktalar grafik yongası üzerinde yoğunlaşıyor. Yoğun grafik hesapları gerektirmeyen durumlarda düşük güç ihtiyacı olan entegre grafik yongasını kullanırken, PowerXPress ile hesaplama gücüne ihtiyac duyulduğunda, varsa güçlü grafik yongası devreye giriyor. Böylece aynı dizüstü bilgisayarda 2 grafik ünitesi, ihtiyaca göre devreye girdiğinden enerji tasarrufu sağlanıyor. Aslında anakarta entegre grafik yongası, ek bir güce gerek duyacak gibi durmuyor. AMD'nin iddiasına göre, Intel X3100'den 4-5 kat hızlı. Bu hız günümüz oyun ve uygulamalarını ortalama değerlerde çalıştırmak için yeterli. HDMI, HDCP+ses desteğini de sunan grafik yongası UVD ile akıcı bir HD video keyfi sunmayı garanti ediyor. Son zamanların popüler arabirimi DisplayPort'da grafik yongasında kendine yer bulmuş. Fakat Puma platformu lisansında, DisplayPort desteği zorunlu olmadığından, dizüstülere eklenip, eklenmemesi üreticilere bırakılmış.

  Puma, Centrino karşısında AMD için gerekli bir hamleyi gerçekleştirmek üzere tasarlanmış gibi duruyor. Her nekadar amaç Centrino ve Core 2 Duo işlemcilerden performans tacını almak değilse bile, sunulan yeniden başlatma gerektirmeden grafik yongaları arasında geçiş, entegre yongada Directx 10 ve UVD desteği, yenilenmiş 65 nm mimarisi ile Turion Ultra işlemcilerinin teknolojileri ile piyasada kendine yer bulacağını düşünüyoruz.