joysro

Kayıt
21 Kasım 2008
Mesajlar
1.949
Beğeniler
0
geym
- Resim Silinmiş.
AMD Hammerhead

ATi'yi alarak yonga seti üreticisi konumuna da gelen AMD yeni nesil K10 mikro işlemci mimarisini esas alan Barcelona, Agena ve diğer işlemcileri için hazırladığı yeni anakartları gün yüzüne çıktı. AMD ilk etapta yeni anakartlarında RD790 ve RS790 olmak üzere iki farklı yonga seti kullanmayı planlıyor. Bunlardan RD790 yüksek performans segmentine hitap ederken, RS790 yonga seti ise yeni nesil entegre grafik işlemciye sahip olması beklenmekte.

AMD'nin üzerinde durulması gereken ilk anakartı Hammerhead kod adı taşıyan model. Firmanın bu modeli soket AM2+ formunda hazırlanan yeni nesil işlemciler için tasarlandı. Soket AM2+ desteğine sahip olan anakart bu vesileyle Agena ve Kuma işlemcilerine destek verecek. Anakart üzerinde değinilmesi gerekn bir diğer önemli noktada ise iki adet PCIe 2.0 formlarında PCIe X16 slotuna sahip olması gçsterilebilir. Tabii çift slot itibariyle anakartın Crossfire desteğine sahip olacağını artık söylemeye gerek yok herhalde. Anakart üzerinde kuzey köprüsü olarak RS790 yongası yer alırken güney köprüsü için ilk örnek modellerde SB600 yongası kullanılmasına rağmen piyasaya çıkacak olan versiyon üzerinde SB700 yongasının da olabileceğinden bahsedilmekte.
- Resim Silinmiş.
AMD Wahoo


SATA konnektörlerinin yanı sıra 1 adet PATA konnektörüne de sahip olması beklenen AMD Hammerhead'in ek özellikleri arasında iki adet gigabit ethernet ve yüksek tanımlı 7.1 kanal ses desteği de olacak. Besleme konusundaysa anakart üzerinde 24-pin + 8-pin ATX ve 4-pin molex konnektörü bulunmakta.

AMD'nin diğer anakartı ise Quad-FX veya yeni adıyla FASN8 platformu için hazırlanan ve soket 1207 formunda hazırlanan 2 adet Phenom FX işlemciye destek verebilen AMD'nin kod adı Wahoo olan yeni anakartı üzerinde topalm 3 adet PCIe slotu yer almakta. Bunlardan ikisi yeni PCIe 2.0 standartlarını karşılarken diğer ise PCIe 1.1 formatını desteklemekte. AMD bu anakartı üzerinde özellikle verimliliği arttırabilmek adına dijital güç düzenleyicileri kullanmayı tercih etmiş.

AMD'nin bir diğer anakartı ise RS790 yonga setini kullanacak. Bu anakartın en önemli özelliği DierctX 10 desteğine sahip olacak entegre grafik işlemciye (IGP) sahip olması gösterilebilir. Soket AM2+ formunda hazırlanan işlemciler ile kullanılacak anakart üzerinde harici ekran kartı kullanmak için bir adette PCIe X16 slotu bulunacak. Bu slotun PCIe 1.1 mi yoksa 2.0 desteğine mi sahip olacağı şimdilik bilinmiyor. Tabii ciddi başarı yakalayan 690G yonga setini yerini alacak olan RS790 yonga setini AMD mobil platformlarda da kullanmayı hedefliyor.

- Resim Silinmiş.
RS790 yonga setli model - kod adı bilinmiyor

Ayrıca belirtelim her 3 anakartta DDR-2 bellek desteği ile gelecek. En azından 2008 yılının 2. yarısına kadar AMD DDR-3 bellekler konusunda ciddi bir adım atmayı düşünmüyor.


 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt