- Resim Silinmiş.​

Yılın son çeyreği ile birlikte 45nm üretim sürecine geçiş yapacak olan AMD cephesinde uzun süredir merakla beklenen detaylar gün ışığına çıkmaya başladı. Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere AMD, yeni üretim teknolojisine ilk olarak sunucu işlemcileriyle geçecek ve Barcelona kod adlı Opteron işlemcilerinin yerini alacak Shanghai kod adlı yeni işlemcilerini duyuracak. Temel mimari olarak K10'u esas alan Shanghai serisi işlemciler 45nm üretim teknolojisinin yanı sıra çeşitli optimizasyonlar da içerecekler ve 6MB büyüklüğünde seviye 3 bellek ile gelecekler. Aynı saat hızında Barcelona serisine göre hatırı sayılır ölçüde hızlı olacağı iddia edilen Shanghai işlemcileri için AMD'nin hazırladığı Fiarano kod adlı yeni sunucu anakartı göründü. Çift işlemci kullanımına zemin hazırlamak üzere tasarlanan anakart üzerinde 1207+ formunda çift işlemci soketi yer alıyor. SR5690 yonga setini kullanan anakart HyperTransport 3.0 teknolojisini destekliyor ve PCIe 2.0 spesifikasyonuyla uyumlu olarak çalışabiliyor. Toplam 8 adet DIMM slotuna sahip olan ve DDR2 bellek kullanımına olanak tanıyan "mühendislik örneği" aşamasındaki anakartın detaylı teknik özellikleri henüz açıklanmış değil.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Jigsaw

Aileden
Tam sunucu anakartı da o küçük fan ne yahu ses yapacak, gıcık bir şey. Pasif soğutma yapamamışlar mı... :D

Yukarı Alt