1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

AMD'den profesyonel grafik alanına yeni hamle: FirePro


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.458
  Beğenilen Mesajlar:
  362
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  AMD'den profesyonel grafik alanına yeni hamle: FirePro


  [​IMG]


  Profesyonel görüntüleme alanında NVIDIA'nın Quadro serisiyle AMD-ATI ikilisinin FireGL serisi, yıllardır genelde NVIDIA'nın önde götürdüğü bir rekabet içindeler. AMD, şimdi profesyonel 3D stratejisini yeniden ele alıp, yeni bir ürün serisiyle rekabet gücünü arttırmaya çalışıyor.

  AMD, FirePro adında yeni bir profesyonel ekran kartı serisi oluşturmuş durumda. Kartlar temelde hepimizin bilgisayarlarında kullandığı teknoloji ve yongalara dayanıyor, ancak görüntü çıkışları ve diğer bazı detayları profesyonel arenanın beklentilerine göre değiştirilmiş.

  FirePro serisinin en yüksek modeli, FirePro v8750 ismini taşıyor. Üzerinde 2 GB GDDR5 bellek taşıyan bu kart 154 Watt güç kullanım değerine sahip. 800 işlem ünitesi içeren kartın üzerinde iki adet DisplayPort, bir adet DVI ve bir adet de 3D gözlük çıkışı var. Kartın 1799$ fiyatı, NVIDIA'nın Quadro FX 4800 kartıyla aynı olarak ayarlanmış. Tabii AMD'nin iddiası, kartın aynı fiyata daha çok işlem gücü ve performans sağladığı yönünde.

  AMD, çok üst model v8750 dışında daha düşük özelliklerde ve düşük fiyatlı başka FirePro kartları da hazırlamış. Kartların çoğu üzerlerinde ikişer DisplayPort çıkışı bulunduruyorlar, fiyatlarsa 1499$'dan 99$'a kadar değişiyor. Firma ayrıca Dell, HP ve Lenovo ile ürettikleri iş istasyonu sınıfı profesyonel bilgisayarlarda bu kartların kullanımı için de anlaşma imzalamış.

  Firmanın profesyonel alandaki diğer bir ürünüyse FirePro Multi-View ve FireMV serileri. Bu kartlarda 3D performansı ön planda değil, ancak birden çok monitörle sorunsuz çalışabilme konusu öncelikli faktör. Fiziksel olarak da ufak yapıdaki bu kartlar, özellikle 4 monitörle birden çalışması gereken profesyonellere çözüm getiriyorlar.

  Son olarak, firma FirePro S400 ismiyle bir senkronizasyon kartı duyurmakta. Bu kartın yetenekleri arasında birden çok ekran kartından gelen görüntü sinyallerini istenen şekilde senkronize etmek. 4 ekran kartına kadar yönetebilen bu modül, özellikle TV stüdyolarında ve video yapım işlerinde görev üstlenmeyi bekliyor. AMD, kartın firmware üzerinden güncellenebilmesi yönünün bu tür bir cihazda ilk olduğunu önemle belirtiyor.


  [​IMG]
  [​IMG]